Икономиката на Обединените арабски емирства (ОАЕ) може да се свие тази година вследствие на глобалната криза, заяви министърът на икономиката Султан бин Саед ал-Мансури, цитиран от Bloomberg.
По думите на Мансури „може да има известно свиване“, като той не е дал по-точни данни. “Ситуацията много зависи от световната икономика и от това какво ще се случи през второто полугодие на 2009 г.”
Растежът на втората по големина икономика в арабския свят се забави със срива на цените на петрола от рекордните им нива от над 147 долара за барел през юли до около 50 долара към момента.
Абу Даби, където се намират 8 на сто от световните резерви на петрол, намали производството на суровината заради спада на търсенето.
В друго от емирствата – финансовият и туристически център Дубай, цените на недвижимите имоти силно се понижиха, а секторът на финансовите услуги е изправен пред забавяне.
Централната банка на ОАЕ планира да намали лихвите, за да насърчи икономиката. От банката също прогнозираха забавяне на икономиката през тази година до изключително ниско ниво или дори свиване.
От Merrill Lynch & Co. очакват икономиката на ОАЕ да се свие с 0,6 на сто тази година, според доклад, публикуван на 13 март. Икономисти на дубайското правителство пък прогнозираха миналия месец, че растежът ще се забави тази година до между 2,5 и 3 на сто от между 6 и 8 на сто през 2008 г.


Григор Димитров отпадна след петсетова драма на "Уимбълдън"
Черно море представя отбора за новия сезон в събота
Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
При инфлация инвеститорите търсят алтернативи на класическия портфейл 60:40
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Топмоделът Кейт Ъптън показа изцяло розовия си пентхаус в Ню Йорк
Дж. Пол Гети - стиснатият милиардер, който не вярваше, че парите носят щастие
Британският принц Хари пристигна в Лондон
Григор не издържа срещу Артър Фери, отпадна на крачка от четвъртфинаолите