fallback

ИПИ: Разходите в бюджет 2011 г. трябва да се съкратят с 2 млрд. лв.

Ако не се поставят в ред публичните финанси, международните капиталовите пазари ще са недоверчиви към държавата, смята Красен Станчев

13:35 | 18.10.10 г. 22

Разходите в проекта за държавен бюджет за 2011 г. трябва да се съкратят с 2 млрд. лв., за да няма бюджетен дефицит, каза Красен Станчев от Института за пазарна икономика (ИПИ), цитиран от БТА.

Ако не се поставят в ред публичните финанси, международните капиталовите пазари ще са недоверчиви към държавата, посочи Красен Станчев. Правителството трябва да се съобрази с нашите препоръки, защото иначе може да се стигне до идване в страната на МВФ и до ситуацията в Румъния, където рязко се съкратиха пенсии и заплати, заяви той.

Институтът разработва вече осма поредна година алтернативен на държавния бюджет, при допускания за ниски данъци, фискална дисциплина и запазване на възможностите за растеж и просперитет, посочи Станчев.

Основното в нашите предложения е даване на възможности на икономиката да генерира растеж, който да донесе повече приходи в бюджета, каза Красен Станчев. От института предлагат свиване на административните разходи с 20 процента, отменяне на субсидиите и натоварване на държавните служители с плащане на осигуровки.

От ИПИ предлагат още общините да имат повече свобода да събират местни данъци и такси, университетите сами да определят колко студенти да приемат и те какви такси да плащат, както и да отпаднат ограниченията за реклами за БНР и БНТ.

Експертите се обявяват за премахване на националните доплащания в земеделието и силно ограничаване на субсидията за жп транспорта. От ИПИ искат отмяна на данъчните преференции за земеделските производители и моряците, на преференциалната ставка за туризма, както и на ваучерите за храна.

Сред предложенията на ИПИ са намаляване на осигуровките с 5 процентни пункта - от тях два пункта за здравната осигуровка, до 6 процента от доходите, и на осигуровката за пенсия - с 3 процентни пункта.

Предлага се премахване на данъка върху дивидента, който сега е 5 процента, и намаляване на данъка за едноличните търговци от 15 на 10 процента.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:48 | 13.09.22 г.
fallback