fallback

Кои са приоритетните сектори за привличане на инвестиции у нас според държавата

Официалното становище е, че на първо място това трябва да са електроника и електротехника, ИТ и комуникации, земеделие и хранителна промишленост

07:28 | 11.05.11 г. 5
Автор - снимка
Създател

Няколко са секторите, които според държавата в лицето на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) и Българската агенция за инвестиции (БАИ) трябва да са приоритетни през следващите пет години в процеса на привличане на преки чуждестранни инвестиции (ПЧИ) у нас. Това стана ясно от представената днес презентация от изпълнителния директор на БАИ Борислав Стефанов по време на конференция в София, посветена на привличането на инвестиции в България.

Електроника и електротехника е първата група от посочените сектори, които би трябвало да са водещи при привличане на инвестиции. В момента те формират около 2% от всички приходи в страната и около 10% от приходите от производство. Почти изцяло тези сектори се състоят от малки и средни предприятия (МСП), в които работят около половината от заетите, а другата половина работят в останалите 1-2% големи фирми. Тези сектори могат да привличат инвестиции и в провинцията, а продукцията им е от търсените за износ.

Информационни и комуникационни технологии (ИКТ), която е втората група, е бързо развиващ се сектор в Европа и у нас. Между най-големите инвеститори у нас е Cisco. В България в тези сектори работят около 35 хил. заети в близо 3000 фирми, които също почти изцяло са малки и средни и са концентрирани основно в София. При аутсорсинга, който в различни изследвания се включва или не към групата на секторите от ИКТ, у нас най-големият инвеститор е НР.

Земеделието и хранително-вкусовата промишленост са третата група сектори, в които приоритетно би трябвало да се инвестира, смятат от БАИ. Още повече, че постоянно расте интересът в света към здравословните храни. Европа е най-големият производител и износител на хранителни стоки, подчерта Борислав Стефанов. У нас предприятия за производство на хранителни стоки има в София и Пловдив, а големите предприятия за напитки произвеждат главно вино и бира.

У нас годишните приходи от земеделието и хранително-вкусовата промишленост са около 4 млрд. евро и формират около 23% от приходите от продажби от производство. Тези отрасли биха могли да се развиват в почти цялата страна и целта ни е да развиваме екологично земеделие и производство на чисти храни.

Транспортното оборудване и машиностроене са четвъртата група приоритетни за инвестиции отрасли, които биха могли да създават работни места и извън София, вкл. и с производство на части за автомобили.

Транспортът и логистиката (петата група приоритетни сектори), сега са концентрирани в и около София, Варна и Пловдив и се инвестира предимно в сухопътни транспортни средства (автомобили, камиони) и складове. Годишните приходи от тези сектори са около 3 млрд. евро.

Здравеопазване (вкл. балнеология) и фармация, които са посочени като приоритетни за инвестиции, са едни от малкото отрасли, които са слабо засегнати от кризата, посочи шефът на БАИ. България има много големи възможности да развива тези сектори, като се имат предвид и отличните условия за балнеология, предоставящи ни многобройните минерални извори.

Химическата промишленост също е между водещите за инвестиции сектори с годишни приходи от продажби от около 2 млрд. евро.

Всички изброени групи сектори формират през последните години общо около 28-30% от приходите на държавата, като стремежът е този дял да се увеличи, отбелязаха от БАИ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:16 | 13.09.22 г.
fallback