fallback

Отпадането на трите най-добри години от формулата за пенсия предстои

Мярката се обсъжда за въвеждане след години, когато данните ще говорят, че е благоприятно за повече хора, заяви управителят на НОИ Бисер Петков

12:09 | 14.10.14 г. 12

Въпросът да отпаднат трите най-добри години преди 1997 година, които сега участват във формулата за изчисляване на пенсиите, стои на дневен ред, но по-важният въпрос е кога може да се приеме това като реална мярка.

Това каза за Investor.bg управителят на Националния осигурителен институт (НОИ) Бисер Петков в коментар на обсъждания в Консултативния съвет за оптимизиране на осигурителната система към социалния министър вариант, предвиждащ промяна във формулата за изчисляване на пенсиите. Според идеята ще отпаднат трите най-добри години преди 1997 г., които сега участват във формулата за изчисляване на индивидуалния коефициент на всеки бъдещ пенсионер.

Съгласно правилата в момента хората, на които им предстои да излязат в пенсия, имат право да изберат трите най-добри години от кариерата, в които са се осигурявали на най-високата заплата, си за период от 15 години преди 1997 година.

Като уточни, че това е експертно предложение Бисер Петков подчерта, че не става въпрос за мярка, която непременно да влезе в сила от догодина. Става дума за дискутиране на мерки на експертно ниво, които имат дългосрочен ефект върху осигурителната система, подчерта управителят на НОИ и повтори, че се коментира само за новоотпуснатите пенсии и по никакъв начин няма да повлияе върху вече отпуснати пенсии.

По думите на Бисер Петков въпросът трите последователни най-добри години в периода преди 1997 година да отпаднат стои в перспектива, защото тяхната тежест все повече намалява при изчисляване на размера на пенсиите.

„Вярно е, че това са най-благоприятните години от кариерата, които лицето може да избере, но това е останало от стария закон за пенсиите, когато изчисляването на размера им е ставало на база само на три години преди това. А сега вече имаме един дълъг период от 17 години, който непрекъснато ще нараства, и към който се прибавя и тежестта на тези три най-добри години“, обясни Петков.

Той посочи, че осигурителният период, който се взема под внимание при изчисляване на пенсията, все повече расте.

„Целият осигурителен период на лицата след 1997 година влиза при изчисляване на пенсиите. А вече имаме цели 17 години - от 1997 година до 2014 година, които са достатъчно дълъг период, за който може да се отчете приносът на лицето към осигурителната система“, напомни управителят на Института.

Бисер Петков посочи няколко аргумента, които са в полза на прилагането на мярката.

По думите му това, което затруднява много от бъдещите пенсионери сега, е именно избирането на този тригодишен период.

„Хората често са затруднени в избирането на този период, имат затруднения и да осигурят необходимите документи, има и лица, които са недобросъвестни и опитват да влияят на размера на пенсията си, манипулирайки документи“, каза той.

И допълни, че не е тайна, че се правят доста опити да се предоставят фалшиви документи, за да се увеличи размерът на пенсията. А в същото време НОИ е в невъзможност да установи това, защото става дума за документи, издадени от осигурители, които вече не съществуват в правния мир. Така че с отпадането на трите най-добри години тези проблеми ще се решат, смята Петков.

Освен това разчетите показват, че това ще бъде по-благоприятно за повече от половината от пенсиониращите се, каза още той.

„Винаги ще има хора, за които включването или изключването на този тригодишен период ще влияе в посока надолу или нагоре на пенсията. Но след като разчетите показват, че ефектът ще бъде благоприятен за повече от половината от бъдещите пенсионери, то следва да се обсъди и евентуално да се възприеме тази мярка“, коментира експертът.

„В никакъв случай мотивът за тази мярка не е, за да се намалят пенсиите на хората. Тя се обсъжда за въвеждане в бъдеще, но не от следващата година, а може би след години, когато данните ще говорят, че това е благоприятно за повече хора“, категоричен бе той.

Другият важен мотив, който Петков посочи, е отпадането на тавана на пенсиите. „Ако искаме да отпадне таванът за новоотпуснатите пенсии, единственият начин да не допуснем дискриминация, е да се промени нещо във формулата за изчисление“, каза Бисер Петков.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 17:16 | 13.09.22 г.
fallback