Глобалните пазари на акции постигнаха рязък ръст през 2019 г., като са добавили повече от 17 трилиона долара обща стойност, показват изчисления на Deutsche Bank, цитирани от CNBC.
Стойността на световните акции започна годината малко под 70 трилиона долара и вече надхвърля 85 трилиона долара, според графиката на Торстен Слок от Deutsche Bank. Ръстът е подкрепен от разхлабената парична политика на централните банки и политическите развития по света.
Федералният резерв намали тази година три пъти основния лихвен процент, а Европейската централна банка (ЕЦБ) задълба още по-надълбоко в отрицателните лихви.
Глобалните търговски перспективи - в смут след избирането на Доналд Тръмп и вота за Brexit във Великобритания, също се избистриха към края на годината, след като САЩ и Китай стигнаха до сделка, която предстои да бъде подписана.
На Острова победата на Борис Джонсън на предсрочните парламентарни избори се очаква да му даде правомощия да преговаря за излизането на страната от Европейския съюз (ЕС).
Силният ръст на пазарите до голяма степен е доминиран от борсите в САЩ. S&P 500, Dow Jones Industrial Average и Russell 2000 се повишиха с по над 20% тази година.
Тъй като акциите приключват 2019 г. с потенциално най-добрата печалба от десетилетия, стратезите очакват бичият пазар на Уолстрийт да продължи през 2020 г., стига да изглежда, че президентът Доналд Тръмп ще бъде преизбран, допълва CNBC.
Анализаторите виждат възможност за леко отдръпване в началото на следващата година след тазгодишния скок с над 29 на S&P 500. Като цяло, обаче, очакванията са ръстовете да продължат и индексът да достигне средно 3 200 пункта към края на 2020 г.
Повечето хора вярват, че Тръмп ще бъде преизбран и повишена нестабилност се очаква само при ясен знак, че това няма да се случи. Затова и пазарите поне засега игнорират процедурата по отстраняването му от длъжност.
Засега S&P 500 постига най-добрата си година от 2013 г., но ако ръстът надмине 29,6% в последните два дни от годината, това ще бъде най-добрата година от 1997 г.
Освен изборите в САЩ, друг риск за пазарите през следващата година може да дойде от Фед във връзка с данните за инфлацията. Тогава може да се наложи отново да се помисли за увеличаване на лихвите, което би притеснило инвеститорите.


ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Костадинов зове за бойкот на Евровизия
Турнир по акробатичен рокендрол се провежда днес във Варна
Проливните дъждове предизвикаха нови наводнения край Царево
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Империята на китайските пристанища, част 4
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
HR експерт: Бонусите са ключов инструмент за мотивация на служителите
Фермерският протест: Отново спряха движението през ГКПП "Кулата" на ТИР-ове
Мицкоски работи за "Сръбски свят", а не за независима РСМ
В кадър: Никулден във Варна с военен ритуал, молебен и курбан
Здравко от "Ритон" е в болница, дуетът отлага участия и концерт