Продължи тенденцията от началото на месеца да излизат по-добри от очакваните данни. В четвъртък приятната изненада беше търговският баланс на САЩ. При очаквания за дефицит от 47,4 млрд. долара данните показаха само 42 млрд. долара.
Новите молби за помощи за безработица също изненадаха, като бяха с 19 хил. по-малко от очакваните 470 хиляди. Данните намалиха риска от забавяне на икономиката и индексите затвориха с растеж от 0,49% и 0,27% съответно за S&P500 и Dow Jones Industrial Average.
По-рано през деня азиатските пазари затвориха разнопосочно. На европейската сцена индексите направиха силно движение нагоре благодарение на намалелите притеснения за банковия сектор. DAX затвори с ръст от 0,93 на сто на 6221,52 пункта, а FTSE 100 – с повишение от 1,1% до 5494,16 пункта.
Основният британски индекс получи подкрепа и от Английската централна банка, която остави лихвения процент непроменени за 19-ти пореден месец на ниво от 0,5%. Изненада предизвика рекордният месечен търговски баланс на Великобритания. Дефицитът достигна 8,67 млрд. паунда при очаквани 7,5 млрд. паунда.
Растеж имаше и при петрола, но след публикуването на данните за щатските петролни запаси суровината загуби почти 2 долара и затвори на минус.
В центъра на вниманието бяха акциите на Adobe, нараснали с над 11%, след като Apple обяви, че ще свали част от ограниченията при разработване на приложения за продуктите си.
Технически анализ
S&P 500 – САЩ
Индексът продължава възходящото си месечно движение, като премина над дневната МА 100. За момента тази пълзяща средна се оказа добра подкрепа през вчерашния ден. Докато е над МА 100 и над линията от върховете при 1218 и 1128, картината остава положителна. Очакваме тест на ниво 1130 (двоен връх от летните месеци) и при успех на ниво 1220. В посока надолу подкрепа оказват нивата 1006 и 1040, както и линията, образувана от тях.
|
Подкрепа |
1078 |
1040 |
1006 |
|
Съпротива |
1111 |
1130 |
1220 |
DAX 30 – Германия
Индексът продължи растежа си и срещна съпротива при предишния си връх 6229. В момента е над основните си пълзящи средни, както и над подкрепата при 5830, която е 61,8% Фибо корекция на ръста 3592-6402. Засега ръстът е ограничен от съпротивата при 6229, като успешен пробив на това ниво ще доведе на прицел следващите съпротиви при 6320 и 6380. В посока надолу подкрепа оказва нивото 6050, следвано от 5960 и 5830. На по-голяма графика индексът вече няколко месеца оформя търговия между 5960 и 6350.
|
Подкрепа |
6050 |
5960 |
5830 |
|
Съпротива |
6229 |
6320 |
6380 |




Тези 3 зодии ги очаква приятна изненада в следващите дни
Виц на деня - 20 август
Ето къде няма да има ток днес във Варна
Какво ще е времето днес?
Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Тръмп обяви началото на "икономическа война" срещу Иран
Дългът на САЩ достигна $40 трилиона, заемите се увеличават с исторически темп
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Демографската криза в Босна се задълбочава, 30 000 души по-малко само за три години
Безплатна вода на три места в София заради жегите
Котоошу доведе японски бизнесмени във Велико Търново
Айларипии: Откраднаха табелата от връх Мусала