fallback

Виновни са роботите

Не Мексико отнема работните места в американските заводи

08:46 | 05.11.16 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Доналд Тръмп обвинява Мексико и Китай, че крадат милиони работни места от САЩ. Той може да иска да удари по роботите.

Въпреки обвинението на републиканския кандидат за президент, че "вече не правим нищо", промишленото производство все още процъфтява в Америка. Проблемът е, че заводите не се нуждаят от толкова много хора като преди, тъй като сега машини извършват голяма част от работата.

Америка е загубила над 7 милиона заводски работни места, откакто през 1979 година заетостта в производството достигна връх. Въпреки това американската заводска продукция, без суровините и някои други разходи, се е увеличила повече от два пъти за този период до 1,91 трилиона долара миналата година, според министерството на търговията. Това е малко под рекорда, поставен през 2007 година в навечерието на Голямата рецесия. И това прави американските производители номер две в света след китайските, пише Пол Уайзман от AFP, цитиран от БТА.  

Тръмп и други критици са прави, че търговията изземва някои американски заводски места, особено след като през 2001 година Китай се присъедини към Световната търговска организация и получи по-лесен достъп до пазара на САЩ. И секторите, които разчитаха силно на работна ръка - като текстил и производство на мебели - загубиха щат и продукция в полза на нископлатената чуждестранна конкуренция. Американското текстилно производство, например, е намаляло с 46 % от 2000 година. А за това време текстилната индустрия е загубила 366 000 или 62 % от заетостта си в САЩ.

Изследвания обаче сочат, че автоматизацията на американските заводи е много по-голям фактор от външната търговия в загубата на заводски работни места. Миналата година проучване на Центъра за бизнес и икономически изследвания към университета Бол Стейт установи, че на търговията се падат едва 13 % от загубените заводски места в Америка. Огромно мнозинство от загубените позиции - 88 % - са отнети от роботи и други вътрешни фактори, които намаляват нуждата на фабриките от човешки труд.

"Произвеждаме повече с по-малко хора", казва Хауърд Шац, старши икономист в мозъчния тръст Rand Corp.

В момента в General Motors, например, е наета едва една трета от 600-те хиляди работници, които компанията имаше през 70-те години. И въпреки това произвежда повече автомобили и камиони от всякога. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:40 | 13.09.22 г.
fallback