fallback

ЕБВР: Апетитът за инвестиции се завръща

България трябва да отчете напредък по препоръките, отправени в Механизма за сътрудничество и проверка, съветва банката

10:58 | 23.11.17 г. 2

Апетитът за реформи изглежда се завръща, коментира ръководителят на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) Сергей Гуриев. Той коментира последния доклад за развитието на региона, в който банката работи.

Преди четири години банката твърдеше, че нужните структурни промени в региона се забавят или дори се отхвърлят, пише в прессъобщение на институцията.

Днес ЕБВР изглежда много по-уверена за развитието на 38-те икономики, в които инвестира. България е една от тях. В доклада за страната ни се отбелязва продължаващият силен ръст на икономиката. През 2016 г. растежът достига 3,9 на сто, а през първата половина на тази година – до 3,7%, посочват още от институцията.

Едно от предизвикателствата пред България през следващата година ще бъде пълната либерализация на енергийния пазар. В доклада се отбелязва, че страната трябва да постигне напредък по препоръките от Европа, отправени чрез Механизма за сътрудничество и проверка, както и да бъде намалена административната тежест за бизнеса.

Макар и Европейската комисия (ЕК) да вижда известно изсветляване на правилата при избор на Висшия съдебен съвет, страната има още работа по съдебната реформа, пише още в документа. От ЕБВР отбелязват и плановете за създаване на специализиран съд, в който да бъдат водени делата за корупцията по високите етажи на властта и прането на пари.

По отношение на енергетиката, която е другият фокус на банката в оценката ѝ за страната ни, през тази година има само ограничен напредък по освобождаването на енергийния пазар, въпреки че това е приоритет за управляващата коалиция. От институцията очакват публикуването на пътна карта, която да опише процеса на пълната либерализация на електроенергийния и на газовия пазар в страната.

Като цяло ЕБВР отчита добър напредък в страните, в които работи. Регионът – Централна и Източна Европа, както и страните от бившия СССР, е по-добре управляван, по-конкурентен, по-зелен и устойчив. Страните са и по-интегрирани, коментират още от банката и посочват, че причината са направените през годините реформи.

В своят коментар по документа Сергей Гуриев отбелязва и страните с най-забележим напредък в последните години. Узбекистан например е първенец в категорията по подобряване на конкурентоспособността. Гърция е посочена като страната с голям напредък по отношение на приватизацията след концесията на пристанището в Пирея, регионалните летища и жп оператора TrainOse.

По отношение на зелената трансформация на икономиката успехи записва Египет, където банката инвестира в изграждането на най-големия соларен парк в Африка, както и Сърбия.

Много държави постигат напредък по отношение на финансовата стабилизация, сред които Кипър и Гърция. Страни като Македония, Албания и Черна гора са постигнали добри успехи в изграждането на пътна инфраструктура, което е част от усилията за по-добра интеграция на държавите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:48 | 14.09.22 г.
fallback