Икономическият растеж и паричните стимули, чието влияние все още се усеща във финансовата система, ще продължат да подкрепят борсите в развитите страни и през 2018 г., прогнозират анализаторите на Елана Груп в своя годишен анализ в какво да се инвестира догодина.
Американските акции продължават възхода, а европейските наваксват
Американският фондов пазар оставя непрекъснато нови рекорди и от началото на 2017 г. досега е 15% нагоре. Технологичните книжа водят борсата със своите 22% поскъпване.
Европейските пазари изостават от щатския, но също имат отлично представяне. Германският индекс DAX е 13% нагоре, а френският CAC 40 се повишава с 10% за първите три тримесечия. Икономическият растеж в Европа е в основата на доброто представяне на акциите.
Повишаването на лихвите в САЩ ще продължи и опасността от корекция на големите борси все още стои на дневен ред на фона на върховите стойности. Банковият сектор ще се възползва от подобрените маржове при нормализирането на лихвените проценти в САЩ, като това допълнително ще стимулира инвестиционната активност.
Оценките на акциите са много високи и рисковете от по-силни временни спадове на индексите в САЩ и Европа не трябва да се пренебрегват. Икономическият растеж и паричните стимули, чието влияние все още се усеща във финансовата система, ще продължат да подкрепят борсите в развитите страни. Капиталите на инвеститорите ще се насочат към акциите към технологичния и индустриалния сектор.
Златото продължава да е на дневен ред като дългосрочна инвестиция
Златото беше загубило спекулативните капитали, които се насочиха към растящите борси, но политически обрати го върнаха на сцената, особено в края на лятото, когато надделяха страховете от задълбочен конфликт между Северна Корея и САЩ. Инвеститорите очакват златото да расте по-слабо от това, което цената му показва през миналата година. Ключовият елемент е в постепенното покачване в цената, което удовлетворява дългосрочните играчи и гарантира постоянен приток на капитали към метала.
Плавният ръст на златото през 2017 г. се дължи на покачването на еврото и на растящия инвестиционен интерес на към ценните метали. Централните банки увеличават резервите си, а в Азия се наблюдават все по-големи покупки. Това са дългосрочните фактори, които ще гарантират покачване на златото и през 2018 г. , като цената тогава този път ще се покачи над 1400 долара за тройунция.
Петролът е подходящ само за спекулативна търговия
Цената на петрола вече е над 50 долара за барел. Споразумението между Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия показа намеренията на големите инвеститори да контролират цената и да не позволят спад като този през второто тримесечие на 2017 г.
Инвестициите в производствени мощности в САЩ са много чувствителни към промяната на цената и намалението им през последните две години създават предпоставки за поскъпване на петрола до 60 долара през 2018 г. Все още няма причини за силен скок на цената.
На този етап „черното злато“ е подходящо само за спекулативни сделки на трейдъри на финансовите пазари, които могат да се възползват от движенията в цената и в двете посоки. През 2018 г. ще се очаква диапазон между 55 и 60 долара за барел, в който може да се търси момент на покупка и краткосрочно натрупване на печалба. На този етап петролните компании не са перспективна инвестиция заради висока задлъжнялост, но големите играчи не престават да следват дивидентната си политика.
Еврото ще остане силно
Поскъпване на еврото в средата на 2017 г. до 1,20 EUR/USD се задържа през есента като тенденция. През 2018 г, еврото ще продължи да се покачва, но с по-слаби темпове и валутният курс ще намери своя баланс на нивото от 1,25 EUR/USD. Поскъпването на единната валута ще бъде подкрепено от повишаването на лихвите в еврозоната, което до голяма степен вече е отчетено от пазарите.
През следващата година всяко поевтиняване на еврото ще е възможност за покупки, защото европейската икономика вече расте с по-стабилни темпове.
Щатският долар ще продължи да поевтинява, ако мерките на президента Тръмп не срещнат подкрепата на законодателите.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина