fallback

Рискът Тръмп за финансовите пазари

Последните действия на американския президент хвърлиха сянка върху позитивните очаквания за глобалната икономика, коментира Цветослав Цачев

18:05 | 31.03.18 г. 13

Политическите новини от Вашингтон през последните две седмици хвърлиха сянка върху позитивните очаквания за глобалната икономика, с които започна годината. Корекцията в началото на февруари намери своето обяснение с фондовете, спекулирали с индекса на волатилността VIX и не притесни сериозно инвеститорите. Повишаването на лихвите и възможността от покачване на доходността на облигациите в САЩ, и Европа, все още се възприемат по-скоро като доказателство за икономическия растеж, а не като пречка за него, пише в свой анализ Цветослав Цачев, главен инвестиционен консултант на "ЕЛАНА Трейдинг".

Решението за тарифите на Тръмп е точно обратното. Повишаването на митата върху вноса, с които администрацията на президента адресира предизборните обещания, променят перспективите за икономически растеж и съответно за представянето на фондовите пазари. Търговската война може да бъде избегната, но все по-малко инвеститори вярват в това.

Тарифите на Тръмп

Инвеститорите изтълкуваха много противоречиво налагането на 25% мито върху вноса на стомана. Китай държи само 2,5% от този внос. Политиката на Белия дом се оказа по-скоро като анекдота „бий приятелите си, за да се страхуват враговете“. Инвеститорите реагираха доста сдържано, защото не очакваха Тръмп да продължи настойчиво своя курс към търговска война. От Белия дом се появиха и някои сигнали за договорки с Китай и с останалите важни търговски партньори на САЩ. Силните движения на пазара от 2% на ден нагоре или надолу показват, че инвеститорите са много изнервени от несигурността.

Икономистите се тревожат от повишаването на цените. САЩ имат горчив опит от подобно налагане на мита върху стоманата през 2002-2003 г., което се оказа пълен провал и донесе само негативи за страната. От Goldman Sachs оцениха ефекта от тарифите върху вноса на стомана и алуминий в размер на +0,1% растеж на БВП. В това е калкулиран и негативният ефект от по-високата цена на металите за автомобилните компании, като Ford и GM се очаква да загубят 1 милиард долара от печалбите си.

Изключването на Канада и Мексико от митата се дължи на все още действащото споразумение за свободна търговия в Северна Америка. Тръмп не се е отказал да го промени, така че двете страни може да пострадат. Реакцията на ЕС беше много негативна и отлагането на митата върху вноса от Европа засега нищо не означава. Дори съдейки по преговорите с Южна Корея, Тръмп ще се опита да извлече ползи за щатските производители и използва тарифите за натиск при договарянето.

60 милиарда долара внос от Китай с нови мита

Търговската война ще започне след месец и половина, когато предложенията на Тръмп преминат обсъждане и влязат в сила. Китай се надява да не се стигне до такъв ход, но се готви да отговори с повишаване на тарифите върху внос на плодове, ядки и вино, който е за около 3 милиарда долара. Това са продукти предимно от Калифорния, където Тръмп не се радва на избирателна подкрепа. Много по-силен политически ход на китайците ще бъде облагането с мита на царевицата и соята, които идват от щатите с най-голям вот за настоящия президент.

Вносът за 50-60 млрд. долара е само една четвърт от процента на щатската икономика и ще има дори по-малък ефект от въвеждането на тарифите за стомана. Те също ще се отразят директно върху американския потребител и ще засилят инфлацията. След покачването на цените идва ред и на Федералния резерв да повиши лихвите. При това през много чувствителен период за световния и щатския растеж.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:46 | 14.09.22 г.
fallback