fallback

Рей Хамънд: Само Тръмп може да се прозява, когато говорим за климатични промени

Населението ще продължи да расте и след достигането на 10 млрд. души, но революция в селското стопанство може да помогне за справянето с това

16:23 | 16.10.18 г. 6

Трябва да си американският президент Доналд Тръмп, за да се прозяваш, когато се говори за климатични промени. Факт е, че сме свидетели на все повече такива. Скоро дори Тръмп няма да може да се прозява спокойно. Така футуристът Рей Хамънд коментира промените в климата по време на годишната конференция The Next Big Thing на Bloomberg TV Bulgaria.

Футуристът посочи, че вече сме свидетели на немалко климатични изменения, които доведоха до унищожителни природни бедствия в почти всички точки на света. Според него крачките за предотвратяване на подобни събития вече са направени, а преминаването от изкопаеми към възобновяеми източници на енергия е част от тях. Хамънд коментира започналото преминаване на автомобилите от двигатели с вътрешно горене към електрически. Той даде за пример множеството европейски градове (Хамбург, Берлин, Брюксел и др.), които вече въведоха ограничения за дизеловите автомобили, които не отговарят на екологичните стандарти, в определени части на града. Хамънд говори и за начините за производство на енергия като цяло.  Футуристът посочи, че за последните 8 години цената на соларните панели вече е намаляла с цели 80%, а компании като Tesla разработват и начини, по който произведената енергия да се съхранява. Като пример за възможността за изпълнението на тази цел Хамънд даде австралийския щат Южна Виктория, който вече използва само и изцяло възобновяеми източници. Според специалиста това е едно от най-важните условия, за да може Земята да се справи с увеличаващата се популация. Хамънд посочи, че според изследвания населението ще продължи да расте и след достигането на 10 млрд., което до преди няколко години беше определяно като предел от ООН. Той отбеляза важността на въпроса как човечеството би се справило с увеличение на броя си с още 3 или 4 млрд. Според Хамънд това би се случило чрез революция в селското стопанство заради генното инженерство, която да позволи от същите площи да се добиват два пъти по-големи количества храна, както и да доведе до много по-висока устойчивост на реколтата. Футуристът смята, че създаването на възобновяеми източници и обезсоляващи централи би позволило да се използва и морската вода като питейна и така всъщност човечеството да не се сблъска с нейния недостиг. Какви промени Хамънд предвижда за медицината вижте в продължението на материала в сайта на Bloomberg TV Bulgaria.

Всичко от конференцията четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:59 | 12.09.22 г.
fallback