fallback

Има и други обяснения за обърнатата крива на доходността в САЩ

Очакваното поскъпване на облигациите също е причина инвеститорите да ги купуват

08:20 | 21.08.19 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Обръщането на американската крива на доходността предизвика значителна реакция на пазарите през миналата седмица.

Загубите от около 3% за основните американски индекси за един ден бяха придружени от заглавия, подчертаващи сигналите за рецесия, изпратени от необичайното събитие: инвеститорите са склонни да получат по-малка доходност по 10-годишните ДЦК, отколкото по 2-годишните, въпреки че ангажират своя капитал и поемат риск за по-дълъг период. 

И все пак има основателна причина да се смята, че всичко това е било свръхреакция и то не само защото кривата се върна към нормалното си състояние до края на миналата седмица. Има вероятност тя да се обърне отново през следващите седмици и месеци. Нека сега помислим защо може паниката да е излишна.

Най-често цитираната причина за рецесионния сигнал на обърнатата крива на доходността е, че рационалните инвеститори ще блокират капитала си за допълнителни осем години, само ако вярват, че доходността на по-дългия матуритет ще спадне драстично в бъдеще. Това би се случило, ако американската икономика се забави значително.

Това със сигурност е вярно. Но това не е единствената причина, поради която може да настъпи инверсия. Две други причини изглеждат по-вероятни на този етап, пише за Bloomberg Мохамед Ел-Ериан, главен икономически съветник на Allianz.

Първо, очакваното поскъпване на облигациите също е причина инвеститорите да ги купуват, дори ако доходността е ниска. Всъщност трябва само да погледнете какво се случи миналата седмица в Европа, където много облигации понижиха доходността си, което доведе сумата на облигациите с отрицателна доходност в световен мащаб до над 16 трилиона долара. Такива очаквания за поскъпване се подкрепят от високата вероятност голям купувач с нетърговска цел - тоест Европейската централна банка - да е на ръба да рестартира мащабната си програма за закупуване на активи, като в същото време понижава лихвите си до още по-отрицателна територия.

Второ, пазарите на облигации в международен план са много по-свързани от националните икономики. Ето защо това, което се случва с доходността в САЩ, също е функция на това, което се случва в чужбина. Това беше подчертано миналата седмица, когато инверсията на кривата на доходността в САЩ последва оповестяването на разочароващи показатели за растежа в Китай, Европа и Сингапур (включително по-лоши от очакваното данни за БВП на Германия - най-голямата и най-стабилна икономика в Европа - през второто тримесечие, които показаха свиване).

Тези две причини изкривяват и традиционната функция за икономическо сигнализиране на обърнатата крива на доходността в САЩ - хипотеза, която бе подкрепена от данните, които сочат стабилно потребление, основният двигател на растежа в САЩ.

Всичко това означава, че тревогите от миналата седмица за рецесия в САЩ през тази година са прекалени. Но това не означава, че няма рискове за икономиката и пазарите. Със сигурност не означава и че кривата няма да се обърне отново.

Възприятието за по-висок риск от рецесия, дори ако се базира на изкривени сигнали, може да бъде опасно, ако алармиращите заглавия водят до намаляване на разходите на потребителите. Това би направило икономиката на САЩ още по-уязвима за регулаторна грешка и/или пазарен инцидент - възможност, която се подчертава от вероятността кривата да се обърне в бъдеще, ако Европа отслабне допълнително, търговското напрежение ескалира, а ЕЦБ се почувства принудена да стане по-активна, независимо от ограничената вероятност за благоприятни ефекти от дейността й върху икономиката.

Второ, САЩ не са имунизирани срещу отслабващия глобален икономически контекст. Това важи особено за корпорациите, които получават приходи и печалби от чужбина.

И накрая, след като корпоративният сектор е по-изложен, фондовите пазари ще останат уязвими за глобалната икономическа слабост, отваряйки възможността за отрицателен ефект върху богатството, ако притежателите на акции се почувстват в по-лошо положение и намалят разходите си.

Реакцията от миналата седмица на инверсията в кривата на доходността беше прекалена. Тя обаче включваше важно предупреждение към политиците по целия свят. Освен ако не засилят своите инициативи за растеж, рисковете от големи икономически и финансови сътресения се увеличават. А при по-ниските лихви по дългосрочния дълг сега е чудесно време за започване на инфраструктурни програми както в Европа, така и в САЩ, които могат да помогнат за привличане на инвестиции от частния сектор, да повишат ефекта от страната на предлагането и да засилят търсенето по по-устойчив начин.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:30 | 13.09.22 г.
fallback