fallback

Растящите цени на акциите маскират затруднената глобална икономика

Проблемите с търговската война, Brexit и високите нива на корпоративния дълг все още не са разрешени

11:10 | 18.11.19 г. 18
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Пазарите гледат към бъдещето. Поскъпването на акциите от началото на октомври означава, че много инвеститори вече калкулират растежа през следващата година. Това подобряване на настроението обаче е преждевременно: няма примирие в търговската война, Китай се забавя, Brexit без сделка все още е реален риск, фабриките са в застой и, извън САЩ, централните банки използваха голяма част от боеприпасите си. Проблемите пред световната икономика са непроменени. Те биха могли да се влошат значително, пише Financial Times.

Паричните стимули от Европейската централна банка и Федералния резерв на САЩ, както и положителните сигнали относно отмяната на митата за Китай от президента на САЩ Доналд Тръмп, успокоиха инвеститорите, че светът ще избегне рязък спад. Това чувство на облекчение помогна на S&P 500 да се достигне нов рекорд миналата седмица, докато германският индекс Dax 30 нарасна със 7% от началото на октомври, както направи и основният италиански индекс. Френският CAC 40 се повиши с 4 процента

И все пак спорната „временна“ сделка между САЩ и Китай все още не се е превърнала в нещо съществено. Вместо това Тръмп миналата седмица заплаши, че ще увеличи митата за Пекин, ако скоро не бъде постигната сделка. Китайските капиталови инвестиция тази година се движат с най-ниския си темп от две десетилетия, което поражда страхове от по-голямо забавяне от предвиденото в най-голямата икономика в света според някои мерки.

Щетите от търговското напрежение обаче, макар и облекчено, може би вече са нанесени. Американските бизнес ръководители посочиха, че капиталовите разходи вероятно ще се забавят още в последното тримесечие на годината - инвестициите през третото бяха най-ниските от две години.

Премиерът на Обединеното кралство Борис Джонсън може да е осигурил споразумение за оттегляне от ЕС, което удовлетворява неговата собствена партия, но няма гаранция, че общите избори ще прекратят сагата. Британската политика е променлива и Джонсън каза, че ако спечели, няма да удължи „преходния период“ до юли, отваряйки възможността за риск от сериозни смущения в търговията.

Показателите вече не се влошават, но все още не се подобряват. Данните, публикувани миналата седмица, показват, че Япония е отбелязала най-бавния си темп на растеж от една година през третото тримесечие, а Германия и Великобритания едва растат, макар че избегнаха рецесията. Цифрите за растежа в Полша, Чехия, Словакия и Румъния се оказаха под очакванията, тъй като забавянето на производството в Германия се пренесе към доставчиците й.

Дебатът се измести върху правителствените разходи, но има малко признаци, че фискалните стимули вече са достатъчни, за да поемат щафетата от монетарната политика. Финансовият министър на Южна Корея предупреди, че рекордните фискални стимули в страната му не успяват да се „прелеят” към останалата част от икономиката, както очакваше правителството. Германия флиртува с отказа от строгите си ограничения по отношение на заемите, но все още не се е ангажирала.

Това оставя централните банки като единственият стълб, подкрепящ растежа. Централните банкери в Европа и САЩ стартираха стимулиращи програми: намалението на лихвите от Фед вдъхна увереност на инвеститорите, докато на предпоследната среща на ЕЦБ Марио Драги рестартира покупките на активи. В Европа остана малко място за маневриране. Притесненията от лятото за високите нива на корпоративния дълг бяха смекчени поради политиката на лесни пари, а не защото рисковете изчезнаха.

Повишението при акциите е уязвимо. При сегашната възвръщаемост на сигурните активи, на инвеститорите им остават малко други вложения освен акциите. Очаква се растежът на корпоративните печалби в САЩ, който сега е нулев, да се възстанови през следващата година. Ако това очаквано възстановяване не се осъществи, фондовите пазари могат да се сгромолясат.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:33 | 11.09.22 г.
fallback