fallback

Европа може да се провали и в иранската криза

На британския премиер Джонсън, германския канцлер Меркел и френският президент Макрон им трябваха 48 часа, за да изкажат обща позиция

08:40 | 07.01.20 г. 11

Лидерите на ЕС се опитват да излязат с подходящ отговор на ескалиращото напрежение между Иран и САЩ на фона на тяхната разпадаща се стратегия за Близкия изток и края на ядреното споразумение, пише Bloomberg.

Докато френският президент Еманюел Макрон работеше по телефона, германският външен министър Хайко Маас в неделя призова за среща с колегите си от Европейския съюз (ЕС), която да бъде проведена тази седмица.

Убийството на командира на иранската Революционна гвардия и втория по влияние човек в страната Касем Солеймани е повече от шок за ЕС - това е катастрофа. Блокът продължава да се бори с все по-отчаяна и самотна кампания да запази ядреното споразумение от 2015 г., след като американския президент Доналд Тръмп изтегли САЩ от сделката през 2018 г.

Плодът на повече от десетилетие дипломатически усилия на Франция, Германия и Великобритания беше погазен в неделя, когато Иран заяви, че вече не се смята за обвързан с международните споразумения за ограничаване обогатяването на уран. Междувременно иракският парламент призова американските военни да се оттеглят от страната, рискувайки възраждането на Ислямска държава.

За европейците с дълга и динамична история в региона това е възможно най-лошият сценарий, а силата им да го променят не се простира далеч отвъд думите. Лидерите на трите страни публикуваха изявление в неделя, като посочиха, че „настояват Иран да отмени всички мерки, несъвместими с ядреното споразумение“.

Трябва да се отбележи, че изявлението не споменава президента на САЩ Доналд Тръмп или американските действия. То е внимателно изготвено в шест параграфа „около ситуацията в Ирак“. Доминик Рааб, външният министър на Великобритания, прекара по-голямата част от неделния ден, за да обясни, че Кралството е разбрало действията, които американците са предприели, но никога не ги е подкрепяло.

Маас заяви в радио интервю в понеделник, че „Европа е отворена за комуникация, както със САЩ, така и с Иран и се стреми Ирак да се превърне в сцена на война между двете нации“. В действителност обаче ядреното споразумение се разпада, а ръководените от Макрон усилия да се помогне на Иран да преодолее американските санкции дават слаби резултати.

Провалът на сделката заличава основна част от усилията на ЕС за поддържане на стабилност в региона, като това поставя бариери пред външната политика на блока като цяло. Външните министри на ЕС имат насрочена среща за 20 януари, но Германия настоява новият върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността Жозеп Борел да събере дипломатите по-рано. На фона на всичко това остава да се види и как Иран ще отмъсти за смъртта на Солеймани.

За момента е ясно, че отне повече от 48 часа на Макрон, британския премиер Борис Джонсън и германския канцлер Ангела Меркел да изкажат обща позиция, призоваваща за намаляване на напрежението – което сигнализира, че те може би се борят за поддържането на единен фронт.

Какво значи това за френския лидер вижте в продължението на анализа в сайта на Bloomberg TV Bulgaria!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 21:13 | 13.09.22 г.
fallback