fallback

Грешката на Джон Кери – управителят на легендарния Pioneer Fund

Той игнорира твърде дълго технологичните акции, а от това пострада фондът

18:40 | 02.02.20 г. 9
Автор - снимка
Създател

Той работи в областта на финансите повече от четири десетилетия: Джон Кери. Американецът все още се грижи за фондовете – дори на 70-годишна възраст.

В предишните десетилетия неговият флагман Pioneer Fund имаше легендарна репутация за американските акции, но междувременно сиянието помръква.

Фондът, който сега е част от френския мениджър на активи Amundi Asset Management, не предоставя добра доходност и загуби много капитал въпреки дългия бум на фондовите борси. „В края на хилядолетието той разполагаше с приблизително 9 млрд. долара, днес сумата е около 5,5 милиарда долара“, признава Кери.

Паричните потоци от разочарованите инвеститори също играят роля за това. Вариант на фонда се предлага в Германия и управлява около 1,8 милиарда евро.

Става дума за един от най-старите фондове в света въобще. Той е лансиран през 20-те години на миналия век от американския мениджър на активи Pioneer Investments в САЩ. Фондът предлагаше инвестиции в стойност, т.е. закупуване на акции на ниско оценени дружества.

Продуктът се радваше дълго време на добро търсене в Германия. Това бе свързано с пионерската му роля: Pioneer Investments беше първата компания за управление на активи от САЩ, която предлага своите продукти в Германия.

Това се случи в ерата на фестивала в Уудсток в края на 60-те години. Когато френският мениджър на активи Amundi погълна Pioneer преди три години, възвръщаемостта вече не бе толкова изключителна.

Според Scope Analysis фондът постигна по-ниска възвръщаемост от референтния индекс за американските акции през различни периоди. Той обаче се справя по-добре от много други мениджъри на фондове, които също инвестират в американски акции.

Например за последните дванадесет месеца Pioneer отчете 18,5 процента ръст, всички американски фондове за акции отчетоха с един процент по-малко, а сравнителният индекс постигна два процентни пункта повече.

Кери се бори с факта, че така наречените инвестиции в стойност са извън мода от края на финансовата криза – иначе казано: от около единадесет години. Сега модерни са акциите на  компаниите от високотехнологичните сектори.

Така че и фондът реагира: „Днес търсим компании с потенциал за растеж“. Най-големите позиции включват акции от Apple, Microsoft, Alphabet и Google. Самият Кери признава за някои слабости. „Преди няколко години докарахме друг мениджър в борда, за да купува повече технологични акции, за да подобрим производителността - колебаех се там“, казва той.

Новият мъж се казва Джеф Крипке и контролира ежедневния бизнес. Ветеранът Кери подчертава: „Ако искахме да сме в крак с индекс като S&P 500, тогава такъв обрат беше просто необходим".

Независимо от това, само една пета от капитала на фонда понастоящем се инвестира в технологични акции. Същевременно много индекси, като S&P 500, се представят по-добре от Pioneer Fund.

Независимите наблюдатели гледат на това като на истинско предизвикателство. Индексните продукти са доминиращи на широкия пазар на акции в САЩ, казва пред Handelsblatt Али Масару, анализатор от Morningstar. „На такъв добре анализиран и ефективен пазар активно управляваните фондове се затрудняват да получат повече възвращаемост. Pioneer Fund е добър пример за това“, казва още той.

Двата най-големи американски индексни фонда, следящи S&P 500 - Vanguard и Blackrock, които също се предлагат в Германия, генерират по-висока доходност и вече са набрали около 60 милиарда евро.

Анализаторът Щефан Шрьодл от Fonds Consult в Мюнхен забелязва още една промяна във Pioneer Fund. За разлика от предишните десетилетия, мениджърите са се осмелили да концентрират залози. „В миналото имаше средно 130 акции във фонда, днес има около 50", посочва той. Така темата за устойчивостта се превръща в друг фактор.

„Като цяло това дава на Amundi по-добър обществен имидж, пасва по добре на днешния ден“, смята Шрьодл.

Според Кери всеки инвеститор в подценени акции обикновено обича да разглежда секторите на потребителските стоки, здравеопазването и комуналните услуги. Днес те се оказват доста скъпи след силните повишения на курсовете.

„Ето защо се интересувам повече от сферата на промишлеността, суровините, цикличните потребителски стоки и някои банки", казва той. Въпреки че тези стойности са податливи на икономически спад, те са по-евтини от акциите от другите групи. Там съотношението цена/печалба е само наполовина по-високо.

Политиката също оказва влияние. „Геополитическите рискове се увеличават, например в Близкия изток, където акцентът е върху доставките на петрол", казва Кери. „Иран, разбира се, е проблем, но ние също следим Северна Корея, търговията с Китай, Brexit и ситуацията във Венецуела“, допълва той.

Кери е предпазлив за икономиката. „Корпоративните отчети за последното тримесечие бяха добри, но само защото очакванията бяха толкова ниски - малко съм притеснен“, казва той.

Борсовият ветеран обаче смята, че възстановяването на акциите не e приключило след 11 години. „Това може да продължи така още десет дни, но може да продължи и още десет години“, посочва той.

Кери си спомня за един коментар на  Барак Обама. Бившият американски президент се изказа само веднъж за пазарите - в началото на бичата атака през пролетта на 2009 г.

Кери може да разкаже за много такива епизоди от борсовата история. Може би е така, защото е следвал история. Във всеки случай той вече влезе в историята по една причина: Pioneer Fund съществува от 1928 г., но през това време той има само трима управители. Третият се казва Джон Кери.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 14:55 | 05.09.22 г.
fallback