fallback

Шрьодер: Солидарността е най-важното нещо днес

На ниво ЕС средства като общи еврооблигации не трябва да са табу, смята бившият германски канцлер

21:36 | 10.04.20 г. 5

Бившият германски канцлер Герхард Шрьодер призовава за общоевропейски дългов инструмент като следваща  стъпка в борбата с последиците от разпространението на коронавируса.

В статия, публикувана днес в германския бизнес всекидневник Handelsblatt, Шрьодер изразява убедеността си в необходимостта от подобен механизъм под формата на единни еврооблигации, които да се емитират еднократно за преодоляване на кризата или чрез облигации, финансирани чрез общия бюджет на ЕС.

Жизнено важно е да се осигури дългосрочна помощ за съседните страни, изпаднали във финансови затруднения предвид опустошителните икономически и социални последици, които кризата може да предизвика, посочва бившият канцлер.

На национално равнище той призовава за солидарност, която може да намери израз например в специален фонд, организиран и наблюдаван от правителството, но попълван с частни дарения. Подобна структура бе създадена при наводненията през 2002 година по време на неговото управление, припомня Шрьодер, и позволи бързо и без бюрокрация да бъдат подпомогнати хората, загубили имуществото си.

Солидарността е най-важното нещо в момента, подчертава политикът, който бе начело на Германия от 1998 до 2005 година. 

„Германия се нуждае от вълна на солидарност, за да се справи със здравните, икономическите, социалните и обществените последици от пандемията. През последните няколко седмици федералното правителство, както и провинциите и общините, действаха както решително, така и благоразумно и взеха правилни решения. Компаниите, клиниките и собствениците на малък бизнес се подкрепят с много обширни мерки за помощ“, казва бившият политик.

По думите му обаче държавата не може да се справи сама с тази историческа задача. Милиони хора демонстрират солидарност, като помагат на доброволни начала или вършат работата си в така наречените системно важни области - като лекари, фелдшери, шофьори при спедицията или медицински персонал, но разбира се, това важи не по-малко за тези, които пълнят рафтове в супермаркетите или седят на касата, пише Шрьодер.

Освен усилията на държавата, трябва да разчитаме и на подкрепа от компании или по-точно: предприемачите, подчертава бившият германски канцлер. Защото те също могат и трябва да допринесат за справяне с кризата - например чрез производство на маски, които в момента липсват, чрез разработване на цифрови решения, особено в подкрепа на здравната система.

„Тази пандемия е предизвикателство, с което никоя държава в света няма да се справи сама. Но може би тази глобална криза ще доведе до преосмисляне и осъзнаване, че това е предизвикателство, което може да бъде овладяно, само ако сме единни. И това е общото на борбата срещу болестта Covid 19 с други глобални проблеми, като климатичните промени, завръщането на глада или слабото развитие“, заключава Шрьодер.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:15 | 13.09.22 г.
fallback