fallback

Президентът, за когото коронавирусът е само конспирация

Александър Лукашенко намеква, че Еманюел Макрон е намесен в създаването на вируса, за да спре протестите на жълтите жилетки

08:46 | 15.04.20 г. 13
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Парадоксално е: Александър Лукашенко обича да се представя като борец за свобода. Президентът на Беларус не вярва в карантината, затварянето на границите и бизнесите въпреки разпространението на Covid-19. Дори мерки за спазване на дистанция не са предвиждани в Минск.

Но на правителствено заседание преди няколко дни държавният глава наистина се разбесня. Някои предлагат принудителни мерки за борба с вируса? „О, това е най-лесното упражнение, можем да го направим за един ден. Но какво ще ядем тогава?“, ентусиазира се 65-годишният политик.

Дългогодишният президент има собствено мнение за пандемията. След като първоначално сравни вируса с обикновен грип, наскоро той разпространи конспиративни теории и посочи, че вирусът е отгледан от хора, за да получат те конкурентно предимство.

Във всеки случай политиците по целия свят са използвали ситуацията за своите цели, казва Лукашенко, който гледа на полицейския час във Франция като на средство за прекратяване на протестите на „жълтите жилетки“. Беларус не можело да се включи в тази игра. Същевременно Лукашенко се оплака, че икономическите загуби от „коронапсихозата" са твърде големи. Според неговото прагматично заключение страната нямало да преживее едно пълно спиране на икономиката.

Всъщност Минск трябва да се бори усилено с настоящите обстоятелства дори без собствени икономически ограничения. Наскоро Световната банка понижи очакванията си си за икономическо развитие на страната.

Поради пандемията БВП няма да нарасне с един процент, а ще се свие с четири процента. Това би се случило дори ако Русия възобнови доставките на петрол за съседите си на ниски цени, заяви Световната банка. Защото износът на Беларус за ЕС и Русия ще се срине значително, прогнозира банката.

Ето защо Лукашенко се опитва да поддържа икономиката и социалния живот поне в рамките на страната си. Магазините са отворени и училищата работят. Лукашенко оставя на родителите избора за това дали да изпратят детето си на училище.

Самият той препоръчва да се ходи на училище, в края на краищата никое дете все още не е умряло от болестта. А Беларус е една от малкото страни в света, в които продължава и футболното първенство и се възползва от внезапния интерес на чуждестранните спортни оператори, които излъчват мачовете в страните, където първенствата са спрени.

Лукашенко показва публично, че не се страхува да бъде заразен. Докато колегите му от други държави - от Владимир Путин до Ангела Меркел до голяма степен осъществяват правителствените си дела чрез видеоконферентни връзки и разговори по телефона, Лукашенко пътува спокойно от единия край на страната до другия, посещава фабрики, провежда пресконференции и правителствени срещи.Едва преди няколко дни президентът, който е на поста от 1994 г., участва в аматьорски турнир по хокей на лед, любимия му спорт. Както подобава на отбора му, той спечели финала срещу селекция от района на Минск, като и Лукашенко, и синът му допринесоха с голове. Хиляди зрители видяха добрата физическа форма на онзи, когото в Минск нарича „Бащика“ („баща“).

Според властите в страната няма за какво да се притесняваме. Формално ситуацията е под контрол. Първите случаи на инфекция със Sars-CoV-2 са се появили в средата на март. Според официалната статистика сега има 2919 заразени. Властите регистрираха увеличение с 341 души в понеделник, докато броят на смъртните случаи се е увеличил с три на 29.

Колко значима е статистиката в държава, чийто президент е избран с 80% от гласовете за петия си мандат през 2015 г. с избирателна активност от почти 90 процента, а впоследствие говори за фалшифициране на резултатите в полза на противниците си, предстои да видим.

Ясно е едно: броят на тестовете на глава от населението е значително под германското, австрийското, българското и дори руското ниво, но десет пъти по-голям от този на Украйна. Лукашенко отказва да купува тестове от съседната си Русия, чиято политика за възбрана той остро критикува. Малко странен е и фактът, че Минск е поискал от ЕС помощ за закупуване на медицински препарати и защитно облекло в борбата с вируса.

Междувременно Световната здравна организация предупреждава, че Минск прави твърде малко, за да ограничи разпространението на епидемията. Необходимо би било да се отменят масовите събития, да се държат хората на разстояние и да се правят тестове, за да се предотврати рязкото увеличаване на броя на болните и жертвите.

Но Лукашенко поне публично защитава тезата си. Никой не е умрял от самия коронавирус, увери той в понеделник. Досегашните жертви сами са били виновни за своята смърт, предали са се на психозата и са спрели да се борят, каза Лукашенко.

По материали на Handelsblatt и Spiegel.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 09:40 | 13.09.22 г.
fallback