fallback

Китай усилено демонстрира търговските си мускули

Митата за австралийския ечемик са предупреждение към другите лидери, които обмислят дали да не се изправят срещу Пекин, според анализатор

14:00 | 23.05.20 г. 19
Автор - снимка
Редактор

Отношението на Китай към Австралия по време на коронавирусната криза е предупреждение към света, пише Крис Дънст от мозъчния тръст LSE Ideas в анализ за онлайн изданието Politico.eu

След като първо допусна разпространението на коронавируса по света, Пекин недвусмислено показа мускули и въведе мита върху австралийския ечемик тази седмица, след като премиерът на Австралия Скот Морисън заяви миналия месец, че иска независимо проучване на огнището на COVID-19. 

За Китайската комунистическа партия очевидно иска да предупреди други лидери, които обмислят да се изправят срещу Пекин. За европейски страни като Германия, Холандия и Италия, които изнасят стоки на стойност милиарди долари всяка година, това трябва да послужи като събуждане за това какво означава да сме зависими от китайската търговия.

Според Пекин митата са отговор на „дъмпинг“ от страна на австралийските производители на ечемик. Мярката обаче беше въведена няколко седмици след като посланикът на Китай в Австралия заплаши с китайски бойкот в отговор на коментарите на Морисън: „Защо трябва да пием австралийско вино? Защо да ядем австралийско говеждо месо?“

Главният редактор на държавния вестник Global Times след това определи Австралия като "дъвка, залепнала върху подметката на обувките на Китай" (атака, която е особено агресивна в Азия) и добави: "понякога трябва да я изтъркате с камък“.

Когато Канбера призова за разследване на огнището на коронавируса в Ухан, Пекин спря вноса от топ преработвателите на месо от Австралия и наложи мита на ечемика - мерки, които могат да струват на страната над 500 млн. долара годишно.

Европейските износители, зависими от Китай, също са изложени на натиска на Комунистическата партия. Като се има предвид демонстрираната готовност на Пекин да употребява като възмездие търговските отношения за политически цели, европейските партньори на Китай трябва сериозно да преразгледат собствената си икономическа взаимосвързаност със страната и да помислят за внимателно отделяне от икономиката на азиатския гигант.

Връзката на Австралия с Китай се пропука през 2018 г., когато Канбера въведе ефективна забрана китайската държавна компания Huawei да участва в изграждането на 5G мрежата в страната. Въпреки американското лобиране и опасенията за киберсигурността, Европейският съюз (ЕС) реши да не въвежда такава забрана и остави решението на отделните страни членки.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:04 | 14.09.22 г.
fallback