fallback

Научният напредък съпътства кризите

Знак, че той тече, е объркването на хората, което е характерно при големи промени

18:31 | 10.10.20 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Широко разпространено е убеждението, че технологичният и научен напредък в Америка се е забавил след кацането на Луната. Чуваме го от Питър Тийл, Робърт Гордън, Рос Даутът и други коментатори. Федералният резерв на САЩ и Бюджетната служба на Конгреса вече включват по-ниска производителност в своите прогнози, след като реалната стагнира, пише Тайлър Коуен за Bloomberg. 

По-големият въпрос е как да разберем кога ще свърши тази голяма стагнация. Отговорът, може би контраинтутитивно, е: когато хората са най-объркани - тъй като обикновено повечето от тях реагират така на промяната, дори когато тя се оказва полезна в дългосрочен план. Тези чувства произтичат отчасти от хаоса и сътресенията, породени от някои доста значителни промени.

Помислете за доста простия въпрос как американците прекарват времето си. Навлизането на смартфоните през 2009 г. и възходът на социалните мрежи скоро след това бяха революция. Сега хората прекарват голяма част от деня си в комуникация през мобилните устройства или просто се взират в тях - повече от три часа на ден, според една оценка. Това е почти една пета от времето, в което са будни - най-голямата подобна промяна в живота ми.

В допълнение към очевидните ползи от това да имате приятелите си и цялата световна информация на една ръка разстояние, има и рискове от тези нововъведения, точно както появата на печатната машина може би е изострила религиозните и политическите конфликти. Най-малкото, което направиха мобилните устройства и социалните медии, е, че обърнаха американската политика с главата надолу. Можете ли да си представите Доналд Тръмп като президент или Александрия Окасио-Кортес в Конгреса без Twitter?

Или вижте здравеопазването. Току през април експертите казваха, че ваксината срещу Covid-19 ще отнеме четири години или повече. Сега има много разработчици, които я очакват до средата на 2021 г., а китайците вече използват своя, макар и с несигурно качество. Производството на ваксини бе преобърнато завинаги в резултат на здравна криза. Още не е очевидно, но по-късно наблюдателите ще гледат на днешния ден като на време, в което биомедицинският напредък е бил забележителен.

Безпокоите ли се от изменението на климата? Би трябвало, тъй като разходите, породени от него, стават все по-очевидни, но има някои обнадеждаващи процеси: през последните 10 години цената на соларните панели е спаднала с около 90%, а на литиево-йонните батерии - с 87%, като се очакват още понижения. Тези развития не бяха видими, докато не се случиха, предизвикани от усещане за задаваща се криза. Предстои тези иновации да бъдат внедрени в енергийната инфраструктура, но идеята за бъдеще с почти нулеви въглеродни емисии вече не изглежда абсурдна.

Идеите за отгледано в лаборатории месо и самолети на биогориво са по-спекулативни и може би далеч от масова употреба. Но само преди десетилетие те изглеждаха нелепи.

Наскоро New York Times публикува статия със следното заглавие: „Компактният реактор за ядрен синтез е много вероятно да работи“, сочат проучвания. Новината обиколи Twitter за около ден, но след това всички се върнаха към разговорите за президентската кампания.

Дори космическите изследвания отново изглеждат значими, благодарение главно на SpaceX и способността й да изпраща ракети в космоса на достъпна цена и, по-удивително, да ги приземява непокътнати на земята за по-нататъшна употреба. Има голяма вероятност това да е годината, в която е открит живот на Венера и евентуално в замръзналите езера на Марс. Възникнаха сериозни съмнения, базирани на данни от американския флот, че извънземни сонди посещават земята. Това е значимо като очаквана статистическа стойност, дори шансът да е само 1%.

Хора, ето я едновременно добрата и лошата новина: Промяната е при нас. Навлизаме в нова ера на кризи - в политиката и биомедицината, относно климата и енергията, а и не на последно място във връзка с това колко разумно прекарваме времето си.

За съжаление истината е, че напредъкът никога няма да бъде лесен. Не забравяйте, че големият технологичен прогрес от края на 19 и началото на 20 век бе последван от две световни войни и възход на тоталитаризма. Открития като радиото и автомобила подобриха безброй животи, но също така излъчваха речите на Хитлер и доведоха до появата на разрушителните танкове.

Не прогнозирам същата катастрофа днес. Казвам само, че когато недоволството е осезаемо, както е в момента в Америка, имайте едно наум, че истинските научни пробиви може би вече са в ход.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:15 | 13.09.22 г.
fallback