fallback

Макрон заложи на ваксинационните паспорти и спечели

Френският президент заяви, че обществеността ще подкрепи плана му и досега това се случва

22:30 | 31.08.21 г. 36

Това лято се оказа особено напрегнато за представителите на френското правителство. Мнозина се питат дали противоречивото решение на президента Еманюел Макрон да принуди хората да притежават ваксинационен паспорт, ако искат да посещават обществени обекти и мероприятия , ще предизвика обратна реакция и ще подхрани нова вълна от протести в страната, пише Politico.

Всяка седмица служителите в Елисейския дворец и в кабинета на министър-председателя очакват със затаен дъх новите данни относно протестиращите. Сега, когато Франция се приближава към целта от поне 50 млн. души, ваксинирани поне веднъж до края на август, много от тези служители могат да въздъхнат с облекчение. 

„Ние се поздравяваме, въпреки че знаем, че все още не сме постигнали напълно задоволителни резултати“, споделя един от служителите. "Макрон взе твърдо решение и французите му гласуваха доверие. Протестите остават в незначителни мащаби", добавя той.

Решението на Макрон да заложи на ваксинационните паспорти в началото на лятото беше изненадващо за мнозина.

Документът, който доказва, че носителят му разполага с имунитет срещу коронавируса чрез ваксинация, прекарана болест или отрицателен тест, е необходим за всеки, който иска да посети ресторант, кафене, бар, музеи, басейн или дори болница, както и да ползва обществен транспорт като самолет, автобус или влак. В понеделник тази схема беше разширена до всички места, които са обществено достъпни.

Макар да съществуваше първоначално разминаване в плановете – на сервитьорите им беше казано, че няма да се налага да проверяват лични документи, както и ваксинационни сертификати, а повечето търговски центрове няма да бъдат засегнати от мерките – правителството бързо се поправи.

макрон

Много хора не бяха щастливи от разпоредбите. Всяка седмица множество французи излизаха да протестират по улиците на Париж, Марсилия и други големи градове. Някои от тях са антиваксъри, други твърдят, че в случая са засегнати техните човешки права, докато трети просто признават, че им е писнало от Макрон. Цифрите обаче показват постепенно отшумяване на недоволството срещу мерките – през последния уикенд около 160 000 души са протестирали спрямо 175 000 през предходната седмица и около 215 000 в средата на август.

Сравненията с движението на „жълтите жилетки“, чиито протести разтърсваха страната през 2018 г. и 2019 г. не се оказаха особено адекватни. Съперниците на Макрон също не успяха да се възползват от общественото недоволство, като крайнодесният лидер Марин Льо Пен не пожела да рискува и да отблъсне избирателите си, които имат различни мнения относно ваксинационните паспорти, а социалистите неумело подкрепиха задължителните ваксинации, отхвърляйки идеята за паспорта.

макрон2

Междувременно милиони граждани се насочват към ваксинационни центрове. Според кабинета на френския премиер 12 милиона души са били ваксинирани, откакто Макрон обяви въвеждането на паспорта.

Много лекари смятат, че коронавирусният пропуск изравнява кривата на пандемията това лято, точно когато Франция беше изправена пред мрачна трета вълна, подхранвана от по-заразния делта вариант и отмяната на мерките.

Данните досега изглеждат обещаващи. Около 83 % от френското население на възраст над 12 години е получило поне една доза от дадена COVID ваксина. Броят на новозаразените е спаднал под 14 000, след като достигна своя връх от около 24 000 в средата на август. Броят на пациентите в интензивно лечение се увеличава през август, но изглежда достига връх от малко под 3000 случая.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:31 | 13.09.22 г.
fallback