Майк Помпейо, номиниран днес от президента на САЩ Доналд Тръмп да оглави Държавния департамент, е бивш военен, чиито дипломатически способности остават загадка преди историческите преговори със Северна Корея, предаде AFP.
Президентът Тръмп сложи край на продължила няколко месеца несигурност, като обяви в Twitter, че досегашният първи дипломат Рекс Тилърсън - бивш шеф на петролния гигант ExxonMobil - ще бъде заменен от директора на ЦРУ.
Според висш американски представител Тръмп иска нов екип преди историческите преговори с Пхенян.
За разлика от вече бившия външен министър, Майк Помпейо успя да стане част от най-близкия кръг на Доналд Тръмп.
"Ние имаме еднакъв начин на мислене", каза днес президентът, обяснявайки избора си.
Именно Помпейо представяше на президента под формата на графики отчетите на разузнавателните агенции, знаейки, че Тръмп мрази да чете, отбелязва AFP.
Помпейо възприе агресивния и на моменти войнствен тон, толкова ценен от шефа му, обещавайки една "по-брутално" ЦРУ, главно по отношение на Иран и Северна Корея.
Той заяви също, че именно изключително твърдата политика на Доналд Тръмп е довела до предстоящата среща със севернокорейския лидер Ким Чен-ун.
Помпейо избягваше да критикува открито президента, който редовно поставя под въпрос заключенията на разузнавателните агенции във връзка с руската намеса на изборите през 2016 г. Той обаче предупреди за възможна нова намеса на руски киберпирати на междинните избори през ноември.
53-годишният Майк Помпейо съумява да се издигне мълниеносно, възползвайки се от всяка възможност, което го отвежда в крайна сметка и до Тръмп.
Роден в Калифорния, той завършва престижната военна академия West Point с най-висок успех. След пет години служба (без никога да е бил в бойни части), Помпейо следва право в Харвардския университет - един от най-престижните правни факултети в страната, където е завършил и Барак Обама.
По-късно създава инженерна компания в Канзас, а през 2010 г. се впуска в политиката с подкрепата на милиардерите братя Коук, които финансират кандидати, прокарващи техните идеи. Избран за член на Камарата на представителите, Помпейо става известен с това, че представя законопроекти, изгодни за братята Коук.
По-късно той влиза в друг доста тесен кръг - Комисията по разузнаване на Камарата на представители, чиито членове имат достъп до голям обем поверителна информация.
Помпейо излиза на авансцената обаче при трудната битка на републиканците срещу Хилари Клинтън при делото за атентата в Бенгази през 2102 г., когато загина посланикът в Либия.
За да постига успехи, Централното разузнавателно управление трябва да е агресивно, брутално, безмилостно и безпощадно, заяви Помпейо при назначаването си начело на най-известната разузнавателна служба в света.
/БТА/


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението