Непълните архиви в НОИ отварят вратата за злоупотреби, заявиха пред Bulgaria ON AIR Ваня Григорова от КТ "Подкрепа" и Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България.
Коментарът е по повод схемата с фалшиви пенсии в Силистра. Трима от задържаните остават за постоянно в ареста, реши Специализираният наказателен съд. Според прокуратурата директорът на НОИ в Силистра Милен Пенчев, както и Стоянка Симеонова и Тодор Тодоров, са участвали в организирана престъпна група за неправомерно отпускане на максимални пенсии чрез фалшиви документи.
Няма нито една система без пропуски. Когато прокуратурата прави такива изказвания, трябва да е сигурна, че е набавила всички необходими доказателства, заяви Ваня Григорова.
Според Добрин Иванов е публична тайна, че системата на НОИ се източва от доста време през пенсионната система, ТЕЛК и болничните. Въпросът е да бъдат събрани всички доказателства и бързо да се стигне до справедлива присъда. И отбеляза: „Не излязоха подробности по схемата, но очевидно са отпускани неправомерно високи пенсии“.
"В България имаме огромен проблем и той ще става все по-видим с годините. Това са случаите, които не са малко и в които архиви просто няма. Хората просто няма как да докажат стаж. Това, което се говори, не стана ясно за кой период е трудовият стаж. Ако е преди 2000 г., има съвсем реален шанс тези хора наистина да са работили някъде и да нямат документи", допълни беше Ваня Григорова.
Според нея именно липсата на архиви отваря възможност за подобна схема за злоупотреби и от двете страни - работници, които не са работили никъде и държава, която репресира пенсионерите, за да свие разходите.
"Как се доказва един фалшив документ, при положение, че липсват архиви? Между 10 и 15% са само предадените архиви в НОИ. Можем да си представим за какви липси става въпрос", обясни Добрин Иванов.


Кристиано Роналдо с исторически постижения при разгром над Узбекистан
Русия обяви готовност за нови преговори с Украйна
Египетски самолет кацна аварийно в Горна Оряховица
Лекари спасиха бременна след тежка катастрофа
Жалбата за "Парад на гордостта" във Варна остана без разглеждане
Производителите на чипове поводеха спада на Уолстрийт след разпродажбите в Азия
Л. Йорданова: Ролята на училището е много по-широка от академичните знания
Доверие на нула: Българите не вярват на институциите, политиците и партиите
Войната с Иран поставя под риск парични преводи за 124 млрд. долара от Залива
Скептицизмът на пазарите към Анди Бърнам е предупреждение за Великобритания
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Днес гръмотевични бури и градушки, но слънце край морето
Към Созопол е пътят на българското Камино