Американският президент Джо Байдън е предложил срещата с неговия руски колега Владимир Путин да се проведе в Европа през следващите месеци, тъй като напрежението между Русия и Украйна продължава да ескалира, съобщава CNN.
Според изявление на Белия дом двамата държавни глави са обсъдили контрола върху оръжията и възникващите проблеми със сигурността. Байдън също така призовава Русия да деескалира напрежението с Украйна.
Предложението за среща в Европа е потвърдено и от говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Прессекретарят на руския държавен глава подчертава, че е все още е рано да се обсъжда дневният ред на евентуалната бъдеща среща между двамата лидери.
"Преждевременно е да се говори за тази среща конкретно. Това е ново предложение и то ще се изучава. Ще се направи анализ Още повече, лидерите се разбраха, че темата на срещата ще се обсъжда по-нататък по дипломатически канали".
Дмитрий Песков добави, че днешния разговор на президентския съветник Юрий Ушаков с американския посланик в Москва Джон Съливан не означава, че вече е започнала подготовка за срещата Путин-Байдън.
Попитан дали по време на вчерашния си телефонен разговор двамата лидери са постигнали съгласие за необходимостта от деескалация по границите с Украйна, Песков отговори
"Смятаме за неоснователно безпокойството на когото и да било, включително на Съединените щати, във връзка с придвижването на нашите въоръжени сили на територията на Русия. На територията на Украйна може да има деескалация само ако въоръжените сили на Украйна се откажат от провокационните си действия".
Напрежението между Киев и Москва нарасна през последните седмици заради струпването на руски въоръжени сили близо до украинската граница. Това породи опасения от евентуална руска офанзива, която може да излезе извън районите на Източна Украйна, контролирана в момента от Кремъл, и да доведе до драматична ескалация на тлеещия седемгодишен конфликт между двете страни.
Западните партньори на Украйна отговориха на заплахата, като изразиха подкрепата си за украинския суверенитет и призоваха Русия да прекрати агресивните си действия.
Нарастващото руско разочарование от президента на Украйна доведе до ескалация на насилието в Донбас от началото на 2021 г. На 26 март четирима украински войници бяха убити от руски обстрел, като броят на жертвите от началото на годината е поне 19 души.


Хороскоп за 2 юли 2026
Англия е на 1/8-финал след обрат срещу ДР Конго
Черно море и Локомотив (Горна Оряховица) завършиха 0:0
„Прогресивна България“ не увеличи обезщетението за майки, които искат да се върнат по-рано на работа
Във Варна затягат мерките срещу пожарите през лятото
К. Георгиев: Фактори от САЩ и Китай ще определят петрола след войната в Залива
Стартъп с българско ДНК помага на хората да защитят цифровите си активи
Английски мебелен бранд влиза в ерата, в която ботове купуват дивани
Тайланд сменя туристическия модел - по-малко хора, повече разходи
Френските елити се изправят пред свой собствен „момент на Мамдани“
Наследникът на дизела: Може ли HEV да е добър и на дълъг път?
Lamborghini представи най-мощния SUV в историята си
Toyota влиза в бизнеса с летящи коли
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
Най-близкият съюзник на Путин под натиск: Минск се съпротивлява на по-дълбока военна роля
Никол Шерцингер на 48 г., удиви по бански
5 вреди в дома от чистенето с бял оцет
Футболистът Доминик Соланке стана баща за втори път!
преди 5 години Момче, за какъв преврат говориш? Колко свободни избори се състояха от тогава в Украйна? И другата неточност - това че някой не харесва питин и си дзин, не означава че симпатизира на Байдън. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Аз предлагам да се срещнат в Бълария. Тук и двамата си имат привърженици.Ако все пак се срещнат някъде, то ще можем да проверим доколко руските и китайски управници действат в тандем. Китай би трябвало да направи нещо за да даде едно рамо на Русия в преговорите. Като оставя настрана горните "закачки", аз виждам в това предложение на Байдън осъзнаване на стратегическата грешка от преди 7 години с преврата в Украйна на тогавашните управляващи в САЩ. Днес те са същите. Тази грешка доведе до обединяването на иначе подозрителниете един към друг РФ и Китай и до последващата загуба на лидерската позиция на САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Байдън ще набива канчето на путин. късичкият влиза в категорията - диктатори с които така или иначе трябва да работим. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години а последното изречение в този материал как се тълкува ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "те си го избраха".. "демократично" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Да наречеш някого убиец и след това да искаш среща с него?.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар