Германският канцлер Ангела Меркел ще обсъди газопроводите и като цяло икономическите отношения в газовия сектор с Русия с новата администрация в Белия дом, предаде АР.
"Трябва да обсъдим кои икономически отношения с Русия в газовия сектор са приемливи и кои не", каза тя и добави: "Ще поставим всичко на масата и ще коментираме дали въобще искаме да имаме търговски отношения с Русия в газовия сектор и каква зависимост е допустима".
Германският канцлер коментира, че дори и САЩ и Русия не са спрели отношенията си в петролния сектор.
Германия не променя своето мнение за санкциите, които налага САЩ по отношение на "Северен поток 2", става ясно още от думите на германския канцлер. В Берлин гледат на ограниченията като "екстериториални санкции" и ги определят като недопустими.
Газопроводът е собственост на "Газпром", но инвеститори в него са и още няколко европейски компании, припомня АР. В момента строителството му е спряло заради американските санкции, като остават още около 150 километра, или 6% от трасето.
Преди дни икономическото министерство на Германия потвърди, че е получило информация за готвени санкции срещу кораба "Фортуна" и неговия собственик. Морският съд положи тръбите в германския участък на газопровода и се очакваше да продължи работата си от 15 януари във водите на Дания.
Информацията беше съобщена от германското издание Handelsblatt.
Ангела Меркел отбелязва, че с новия президент на САЩ Джо Байдън имат по-голямо припокриване на позициите, цитирайки заявките за връщането на страната в Парижкото споразумение и Световната здравна организация (СЗО).
Тя приветства топло избора на Байдън преди месеци, но сега предупреждава, че не всичко в отношенията ще бъде гладко. "Ще има различия и с администрацията на Байдън също", каза още Меркел, цитирана от АР.
В резолюция на евродепутатите, гласувана днес (21 януари), беше включен и призив ЕС да използва импулса от встъпването в длъжност на новата администрация в Белия дом, за да укрепи трансатлантическото единство в защитата на демокрацията и основните ценности срещу авторитарните режими.
Европейският парламент настоява и да бъде сложен край на "Северен поток 2", както и да бъде направен "критичен преглед на сътрудничеството с Русия в различни външнополитически платформи", посочват от пресцентъра на институцията.
В резолюцията, приета с 581 гласа "за", 50 "против" и 44 "въздържал се", европейските депутати настояват още за незабавното освобождаване на Алексей Навални от ареста.


Виц на деня - 22 август
Времето във Варна на 22 август 2026
Спасителите предупреждават плажуващите: Eдна грешка може да струва живот
Честваме паметта на свети мъченик Агатоник и на другите християни с него
Отбелязваме 149 години от Шипченската епопея
Тръмп иска възобновяване на диалога с Ким Чен-ун. Какви са целите му?
Продажбите свалиха златните запаси на Русия до най-ниското ниво от 2020 г.
Биткойн приближава $80 000 след най-голямото седмично рали от три години
Търговските преговори между САЩ и Канада се провалиха
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Защо автомобилните брони вече не предпазват
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Мегън Маркъл се завръща към актьорството
Бури и проливни дъждове причиниха щети в Германия
Помирението е далеч: Хари се връща в родината, ни вопъл от Уилям
След атаката с меч в шведско училище: най-малко един загинал и трима ранени


преди 5 години Не само за централна Европа, за всички държави в Европа. От години се строят конектури между всички държави в ЕС. Германия ще е газов хъб за Руския газ, цените ще се договарят от ЕС. Русия може да притисне държави като България до купува на супер високи цени, благодарение на продажни политици и русофилски ***, но няма как да стане с ЕС. Другото е че, ако утре ЕС разработи газово находище в Средиземно море, газ от там може да потече към всички държави в ЕС чрез конектурите. Но всичко това е голяма игра за много пари и изисква време и маневри. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години газопроводът е в огромната си част за транзит през германия за централна европа , не е за консумация ... германците и в момента обогатяват в част от газопреносната си мрежа с водород . и това ще се увеличава в бъдеще ... борбата въобще не е за германския пазар ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години важеше си с пълна сила , най-скъпият газ в източна европа беше нашият ... задавал ли си въпроса , защо аджеба други държави на нашето дередже са газифицирани , и има газ по домовете на хората , а у нас няма ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Меркел казва че, ще обсъжда даден въпрос, а не че, ще пита някой си нещо. СП поток е почти готов, така че до сега едва ли Меркел е питала, по скоро е действала. Също така е приятно да гледаш как САЩ и Русия се карат кой да ни зарежда бензиностанциите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ей, не се интересувам от тая тема... ама даже и аз знам, че транзита е за сметка на продавача... може би за нас рова не важеше като васална държава, ама за немците си важи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години нали той е "правилният" , според Меркел ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години СП2 ще има и ще се построи много скоро. Всичко е въпрос на бизнес и пазарлъци. Зарад зелената сделка швабите ще го окършат съвсем без йовтин газ. Така че по им е на сметка тръбата да иде директно при тях, отколкото да плащат транзит на Украйна и Полша. Ще има пазарлъци с Байдън... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Хахаха.....изсмя се Стоянчо, на развален руски. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Така е.Като имаш над 170 чужди военни обекти с войска на територията си.Васал си, шпакли, дудуци - каквото господарите кажат... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години хо хо хо хо НЯМА ДА ИМА северен паток 2.***@@@@си кефа!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар