IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Данъци към НАП от брокер в чужбина

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • В такъв случай бих платил в БГ и няма да правя английски декларации. Това обаче не е препоръка! gorilla tag

    Коментар


    • Първоначално изпратено от TodorTerziev Разгледай мнение
      Честно казано от всичко което се изписа се уплаших и продадох акциите (не бяга кой знае колко като стойност и без това). Брокера е/беше Revolut. Това че е трябвало да сменя адреса си там също не го знаех!
      Това, че си продал акциите ти улеснява декларирането, защото няма да попълваш таблицата в приложение 8 за притежавани акции и дялове в чужбина. Но ще декларираш продажбите - в приложение 5 с код 508.

      Следващите стъпки, които предлагам да направиш:

      1. Изтегли парите от инвестиционната сметка, салдото да стане нула.

      2. Изтегли парите от мултивалутната сметка - салдото на всички валути в мултивалутната сметка да остане нула. Убеди се, че нямаш никакви средства в Револют.

      3. Изкарай си всички възможни извлечения за целия период, в който си ползвал Revout. Изкарай си извлечения и по години (напр. ако си станал клиент през 2021 година изкарай за цялата 2021 година, за цялата 2022 и за периода от началото на 2023 до сега). Да си имаш за всеки случай.
      Ако не се виждат последните движения по сметката изчакай един ден и ги изкарай пак.

      Изкарай си Account Confirmation от Револют за всички сметки в Револют (всички валути, които си ползвл), това е доказателство, че сметката е на твое име. За всеки случай.

      Тези извлечения си ги пазиш за да може при проверка от НАП да ги покажеш. Ако от Револют ти затворят акаунта няма да ти дадат извлечения и увисваш с глоба от НАП за това, че не си дал изискваните документи. Има някакъв шанс да получиш извлечения по закрита сметка, но не бих се надявал особено на това.

      Извлеченията ти трябват и за да си определиш дължимите данъци. Затова не пропускай - по всички сметки, включително и по инвестиционната, убеди се че съдържат цялата необходима информация. Сметката ти за инвестиции има отделно извлечение, да не го пропуснеш.

      Най-добре извлечения да си вадиш всяка година - за да имаш поне за част от времето ако неочаквано те изгонят без да ти дадат възможност да си извадиш извлечения.

      4. След като салдото ти е нула по всички сметки и имаш извадени извлечения можеш да пристъпиш към признанието си, че не си дал актуална информация за адреса си. Най-вероятно от Револют няма да приемат просто да си смениш адреса в приложението, а ще ти кажат да си затвориш този акаунт и да отвориш нов. Но ако са си обновили системата може и да имат по-безпроблемен начин това да стане (за което се съмнявам). Много клиенти се оплакват от това, че след като са инструктирани да си затворят сметката във великобританската фирма на Револют за да си отворят нова сметка в литовската фирма на Револют (защото са си сменили адреса и от поддръжката са им казали така) не могат да си отворят новия акаунт в литовската фирма (биват блокирани от системата за сигурност).

      Ако имаш късмет нещата ще минат безпроблемно - ще си отвориш нова сметка в литовската фирма на Револют и ще продължиш да си я ползваш.

      Не препоръчвам Револют да се ползва като инвестиционен посредник, защото не е особено изгодно откъм такси и комисионни (особено годишния разход custody fee). Но и по друга причина - защото Револют понякога затваря сметки и може в неподходящ момент да ви изгони (и да се наложи да се правят нежелани продажби). Последно време функцията за прехвърляне на акции не работи, трябва да се ликвидират и парите да се прехвърлят.

      Не е желателно да прехвърляш долари от Револют към IB (от IB се мръщят на доларови преводи, искат доказателство, че сметката е от същия титуляр, изкарай си Account Confirmation от Револют, това е доказателство, че сметката е на твое име). Евро може. За GBP не съм сигурен.

      Като помислих малко стигнах до извода, че може да е проблем да заредиш сметката си при инвестиционен посредник с този акаунт в Револют (с адрес в UK), защото те получават информация за адреса на изпращача и може да им светне червената лампичка (ще дадеш българския адрес като си отваряш сметка при инвестиционния посредник). Тоест може да има смисъл да купиш евро и да си го преведеш по твоя банкова сметка в евро и след това да заредиш с евро сметката си при инвестиционния посредник (от банкова сметка, за откриването на която си дал българския си адрес). Левове да купуваш не мисля, че е добра идея. Но ако тези пари ще ги харчиш в левове, а няма да ги ползваш за зареждане на сметка при инвестиционен посредник - тогава има смисъл да купиш левове и да ги преведеш по левова сметка в българска банка.

      В зависимост от това в каква валута са средствата ти в Револют и какъв е размерът им решението е различно. В повечето случаи не е добра идея да прехвърляш валута, различна от евро, в българска банка.

      Ако теглиш евро - не го тегли по номер на дебитна карта, а по IBAN (SEPA превод). Ако теглиш левове - мисля, че ще те одерат с такса ако го направиш по IBAN (защото адресната ти регистрация е в UK, а не в България - само за клиенти с адрес в България няма такса когато се прехвърлят левове по IBAN от Револют към българска банкова сметка). Ако го направиш по номер на карта в българска банка - пак рискуваш такса с някои банки (други банки нямат такава). По-добре е да не рискуваш с левовете, а да преведеш евро - така няма да имаш такса (но внимавай, ПИБ има такса за входящ банков превод ако SEPA преводът е от UK, за другите банки не съм чувал да има такъв проблем).

      Със сигурност дължиш подаване на данъчна декларация в България. Продажбите допускам, че са извън регулиран пазар по смисъла на закона (ако акциите се търгуват в долари - извън регулиран пазар е, ако са в евро, което се съмнявам, трябва да провериш точно как минават, не съм запознат с това дали Револют изобщо позволява сделките да минават на регулиран пазар, защото е неизгодно да се ползва и не съм си правил труда да проучвам). На регулиран пазар в Европа не знам да има случай да минават сделки в долари, така че ако сделките са в долари приеми, че не са на регулиран пазар по смисъла на закона.

      Дали дължиш подаване на някаква данъчна декларация в UK не мога да ти кажа, трябва да питаш данъчен консултант, който е запознат с данъците в UK.
      Last edited by vstoykov; 25.12.2023, 22:35.
      Два прости метода за легално намаляване на данъците

      Коментар


      • Първоначално изпратено от TodorTerziev Разгледай мнение

        Това което ме притеснява след обясненото е ,че след като не съм си сменил адреса към брокера в Обединеното Кралство, а там наистина нямат начин да знаят колко време пребивавам в държавата (наистина е така, не се чудете... затова все още имат проблеми с доказването на статус на европейски граждани след брексит)... то тогава от тяхна страна - те как ще знаят, че не съм бил там повече от 6 месеца? Разбирам, че грешката е моя защото не съм сменил адреса там веднага и съм го оставил. Следователно от тяхна страна би трябвало да пусна и данъчна декларация и там защото в противен случай как ще им докажа, че не съм бил там - просто няма начин наистина. Техните гранични пукнтове не са свързани с данъчната им система и на институциите им е забранено да обменят тази информация (за разлика от тук в България/Европа предполагам). И от това следва и последващия проблем - мога ли да пусна и тук и там декларация и това против закона ли е? Казуса не е толкова лесен заради тези подробности.
        Мъка ,Мъка.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от nradev1111 Разгледай мнение
          Казуса е елементарен.


          Дължиш данъци където си местно лице.В случая в България.Подаваш декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ до 30 април и си готов.
          Това което ме притеснява след обясненото е ,че след като не съм си сменил адреса към брокера в Обединеното Кралство, а там наистина нямат начин да знаят колко време пребивавам в държавата (наистина е така, не се чудете... затова все още имат проблеми с доказването на статус на европейски граждани след брексит)... то тогава от тяхна страна - те как ще знаят, че не съм бил там повече от 6 месеца? Разбирам, че грешката е моя защото не съм сменил адреса там веднага и съм го оставил. Следователно от тяхна страна би трябвало да пусна и данъчна декларация и там защото в противен случай как ще им докажа, че не съм бил там - просто няма начин наистина. Техните гранични пукнтове не са свързани с данъчната им система и на институциите им е забранено да обменят тази информация (за разлика от тук в България/Европа предполагам). И от това следва и последващия проблем - мога ли да пусна и тук и там декларация и това против закона ли е? Казуса не е толкова лесен заради тези подробности.

          Коментар


          • Казуса е елементарен.


            Дължиш данъци където си местно лице.В случая в България.Подаваш декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ до 30 април и си готов.

            Коментар


            • vstoykov Ти си изключително подготвен специалист и тази информация е много полезна! Въобще не съм бил запознат колко сложни и сериозни са нещата дори при ситуацията да държиш акции които си закупил докато си бил извън България. Честно казано от всичко което се изписа се уплаших и продадох акциите (не бяга кой знае колко като стойност и без това). Брокера е/беше Revolut. Това че е трябвало да сменя адреса си там също не го знаех! Нямам никаква идея на какъв пазар (регулиран или не-регулиран) продават от Revolut, тъй като не видях никакви опции, а също така търсих и в интернет информация. В този случай да подам ли декларация в България следващата година или да подам декларация в Обединеното Кралство? Има ли възможност да подам и на двете места за всеки случай защото в Обединеното Кралство със сигурност не трябва да дължа данък понеже стойността на "печалбата" е доста под прага от 12 500 паунда? От написаното което прочетох със сигурност дължа данък в България колкото и малка да е "печалбата". Ако наистина трябва да бъда честен става въпрос за под 500 лева печалба, но не исках да го споменавам, защото предполагам тук сте сериозни инвеститори и разполагате наистина с големи суми. Ако реша дам подам и на двете места има ли причина да бъда санкциониран тук от българската страна защото правя нещо "двойно облагане" (въпреки, че там нищо не дължа като сума)? Благодаря много!

              Коментар


              • Грешните данни за адрес не променят това къде дължиш данъци. Това, че не си изпълнил задължението си да декларираш адреса си пред инвестиционния посредник не води до промяна в данъчните ти задължения.

                Не може да дължиш данъци и в двете държави едновременно.

                Ако нямаш жена/деца, живеещи в UK, а ти се намираш в България повече от половин календарна година, това значи, че от UK не могат да твърдят, че имаш център на жизнените интереси в UK и няма как да докажат, че дължиш данъците си там. (Това е свръхопростено разглеждане на концепцията за център на жизнени интереси, нещата са сложни.)

                Дори и да се опитат да ти вземат данъци като докажеш, че живееш в България, няма да могат да ти ги вземат.

                В България дължиш подаване на годишна данъчна декларация за 2023 година (приемам, че през 2023 година си живял поне половината в България) само защото към 31 декември 2023 година държиш акции. Ако си ги продал преди 31 декември 2023 година ще дължиш подаване на годишна данъчна декларация, защото си продал акции извън регулиран пазар. Ако си ги продал на регулиран пазар пак има вероятност да дължиш подаване на годишна данъчна декларация на някакво друго основание.

                Имай предвид, че не винаги продажбата на европейска борса означава продажба на регулиран пазар по смисъла на закона. Борсите ги скъсват от регулации, но в някои случаи продажбите минават през сегмент на регулирана борса, която е регулирана не като "regulated market", а като "multilateral trading facility". Ако си продал на борса в UK това е продажба извън регулиран пазар (въпреки, че борсите в UK ги скъсват от регулации тази продажба не отговаря на формалната дефиниция за продажба на регулиран пазар по смисъла на закона).

                Например ако акции на компания от САЩ се продадат през Xetra сделката минава през сегмент на тази борса, който не отговаря на дефиницията за регулиран пазар в българския закон. Ако обаче акции на германска компания или дялове на ирландски ETF (напр. SXR8, VUAA) минат през Xetra, сделката минава през сегмент от борсата, който е регулиран пазар по смисъла на закона и тогава имаш данъчно изключение, поради което тази продажба не води до задължение за деклариране на продажбата и за подаване на годишна данъчна декларация.

                При някои инвестиционни посредници няма начин да кажеш продажбата да мине през определена борса, автоматично ти се пренасочва през коя да е борса, където алгоритъмът е преценил, че е най-изгодна цената. При други като IB (Interactive Brokers) може да зададеш борса, но само ако се научиш как става (ако просто цъкнеш на бутона за продажба, дори и да си мислиш, че си избрал борса, ще мине от там, където алгоритъмът SMART routing определи). IB има подвеждащ интерфейс на Client portal и мобилното приложение, който те подвежда да си мислиш, че избираш борса (дори и да са променили как работи платформата не бих се доверил, а бих ползвал доказано работещите методи с IBot и TWS). А всъщност алгоритъмът SMART routing я избира. При Degiro също има такъв подвеждащ интерфейс, там обаче няма как да се научиш как да задаваш борса, защото просто такава възможност не е предвидена. При Trading212 също не може да избереш борса, дори и да избереш сделката обикновено минава OTC (извънборсово).

                Накратко, в IB има две възможности за избор на борса - да ползваш бота IBot с команда "set destination" и да инсталираш TWS на настолен компютър, от където от падащото меню да избереш борса:





                Може да имаш и други основания да подаваш годишна данъчна декларация - например, ако си получил лихви от Revolut по продукта им "flexible account" трябва да ги декларираш в годишната данъчна декларация, ако си получил лихви, които са ти изплатени от инвестиционния посредник (за отдаване назаем на акции, за държане на валута по сметката), ако си получил кешбек по дебитна или кредитна карта. Лихвите не водят до задължение за подаване на годишна данъчна декларация само в някои специални случаи (например ако са по "банкови влогове" от банка в ЕС, лихви по някои видове облигации и т.н.).

                Получаването на дивиденти също води до задължение за подаване на годишна данъчна декларация. Ако са удържани данъци върху дивидентите в чужбина се представят "доказателства" за удържането им (справка от инвестиционния посредник, където се виждат удържаните данъци върху дивидентите). Аналогично е и за лихвите (доказателство, че са удържани данъци върху лихвите).

                Подробно как се подава годишната данъчна декларация след като си имал някакви сделки с финансови активи.
                Два прости метода за легално намаляване на данъците

                Коментар


                • Плащането на данъци не зависи от брокера. Декларираш и плащаш по местожителство. Не, няма там да ти искат данък, ако навреме си актуализираш данните. Друг е въпросът, ако въпросният брокер работи само с лица, пребиваващи в ОК. Трябва да си говориш с него. Независимо какво ти отговорят обаче, щом живееш у нас, капиталова печалба и дивидент плащаш тук.

                  Коментар


                  • Много благодаря на хората които се включиха. А какво става в случаят ако например всяка година в началото купувам акции за по 12 500 паунда и после ги продавам преди края на годината през този брокер докато живея тук (т.е. местно физическо лице)? Пак ли се води, че трябва да плащам данъци тук защото в този случай, мисля, че не би трябвало да ги декларирам тук? Не се опитвам да измамя системата, просто е малко объркващо понеже не искам да сменям брокера с български тук а мисля да продължавам да живея в България. Също така ако надвиша този лимит от 12 500 паунда със сигурност там ще ми изискат да платя данък (както ми се е случвало през една от миналите години) и ако откажа да го платя там - ще ми ударят глоба от тяхната данъчна агенция независимо дали живея там или не. Така, че трябва там да платя данък, но пък в този случай, тук в България какво правя понеже ще се водя место данъчно лице? Както казах в тамошния брокер съм регистриран с данъчен номер подобен на българското ЕГН, и се водя данъчно задължен. Разликата е, че ако не бях им написал този номер ами бях дал моето ЕГН щях да се водя данъчно задължен само към България (спомням си, че така беше описано там при регистрацията).

                    Коментар


                    • Ако става въпрос за такава малки суми, не си сменял адресна регистрация и наистина си тука от около шест месеца, бих пропуснал да декларирам. Ако обаче са водиш на български адрес, не бих рискувал. Данъците у нас са смешни и не си заслужава рискът.

                      Иначе законово >6 месеца щом си тук, трябва да плащаш тук.

                      Коментар


                      • Значи аз какво бих направил - английските изобщо не бих декларирал и плащал в бг. Но не приемай това, като препоръка !

                        Коментар


                        • Здрасти.
                          - притежаваните акции ги декларираш пред НАП с годишната данъчна декларация от 10 януари до 30 април на годината, следваща годината на придобиване

                          - ако си местно физическо лице, за данъчни цели, без оглед на гражданството, тогава въпросът с данъците стои така:

                          брокерът няма значение, има значение къде ще продаваш или си продавал акциите
                          - ако продажбите са на регулирани европейски пазари(всички по-известни са такива - Euronext, Ксетра, Борса Италиана и т.н. ) - тогава не дължиш данъци.
                          - ако продажбите са извън ЕС и Европейското Икономическо пространство, примерно на Лондонската Борса, САЩ и т.н. - тогава дължиш данък - 10%


                          Повече за "Местно физическо лице, за данъчни цели, без оглед на гражданството" тук:

                          https://nra.bg/wps/portal/nra/taxes/...estranni-litsa
                          ( ! ) Мнението ми води до фалит и финансови загуби

                          Коментар


                          • Данъци към НАП от брокер в чужбина

                            Здравейте, тъй като търсих и не можах да намеря подобна тема реших да направя нова за да може да се обсъди следният казус, като идеята ми е да можем да помогнем и на други хора в моето положение. Имам регистрация и държа акции в Английски брокер, като регистрацията ми е на адрес там, данъчният номер също ми е от там, в България се върнах да живея преди повече от 6 месеца. Въпросите са ми два. Първо - знаете ли дали трябва да декларирам акциите пред НАП? Второ - трябва ли да плащам евентуално тук данъци когато продам акциите (или получа дивидент)? В Обединеното Кралство данъци от печалба на акции както и от дивиденти не се дължат под определен праг (12 500 паунда), като аз съм под този праг. Всякакви разсъждения и коментари по темата ще бъдат полезни!
                          Working...
                          X