IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Контролен панел | Съобщения | Потребители | Търси
  • If this is your first visit, be sure to check out the FAQ by clicking the link above. You may have to register before you can post: click the register link above to proceed. To start viewing messages, select the forum that you want to visit from the selection below.

Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нужда от информация за плащане на данък при реализирана капиталова печалба

Collapse
X
  • Филтър
  • Време
  • Покажи
Clear All
new posts

  • Първоначално изпратено от djindjifil Разгледай мнение
    Понеже съм в подобна ситуация, някой би ли препоръчал данъчен консултант (или начин да намеря такъв), който да изясни всички тънкости по оптимизацията (и изчислението) на дължимите данъци при търговия с акции и други финансови инструменти? Не става дума за впечатляващи суми, и затова бих предпочел такъв, който работи и с "по-дребни" клиенти на съответните хонорари.
    Пиши на nradev@gmail.com Мога да ти свърша работа.

    Коментар


    • Понеже съм в подобна ситуация, някой би ли препоръчал данъчен консултант (или начин да намеря такъв), който да изясни всички тънкости по оптимизацията (и изчислението) на дължимите данъци при търговия с акции и други финансови инструменти? Не става дума за впечатляващи суми, и затова бих предпочел такъв, който работи и с "по-дребни" клиенти на съответните хонорари.

      Коментар


      • Първоначално изпратено от gareeb Разгледай мнение
        Здравейте, нов съм във форума и като цяло в инвестирането.
        Pokemon Infinite Fusion
        Наскоро се сдобих с дадена сума пари, които реших да инвестирам и след известно четене и запознаване с някои основни неща, реших да ги вкарам в S&P500 ETF.

        Използвам IB платформата, и се колебаех дали да закупя дялове на CSPX или SXR8, но доколкото разбрах това е един и същ ЕТФ, с различен тикър на различните борси.

        Следващото, което ще напиша е възможно да е грешно, но поне аз така го разбирам - Избрах CSPX понеже сумата, която получих оригинално е в долари и понеже CSPX се търгува в долари, реших да пропусна валутното конвертиране по този начин.

        Сега към конкретния ми въпрос. Доколкото съм разбрах, в България не дължим данък при реализирана капиталова печалба от ЕТФ-и търгувани на пазари регулирани от ЕС. CSPX, както виждам в ИБ се търгува на London Stock Exchange, и тъй като UK напусна ЕС, се чудя дали тази борса се води такава, че да не трябва да дължа данък? Евентуално още докато е рано да затворя позициите там, и да ги прехвърля към SXR8, които вече се търгуват на немската борса.

        Поздрави!
        Здравейте и добре дошли във форума! Радвам се, че сте решили да се впуснете в света на инвестициите.

        CSPX и SXR8:

        Вие сте прав/а, CSPX и SXR8 са един и същ ETF, проследяващ индекса S&P 500, но се търгуват на различни борси. CSPX се търгува на London Stock Exchange (LSE), докато SXR8 се търгува на Xetra Deutsche Börse (DB).

        Валутно конвертиране:

        Правилно сте преценили, че ако инвестирате в CSPX, ще избегнете валутно конвертиране, тъй като вашата първоначална сума е в щатски долари и ETF-ът се търгува в щатски долари.

        Данък върху печалбата от капитал:

        В България не се дължи данък върху печалбата от капитал, получена от инвестиции в ETF-и, търгувани на пазари, регулирани от ЕС. Това е вярно, дори за CSPX, въпреки че LSE вече не е част от ЕС.

        Важно е да се отбележи, че данъчните закони могат да се променят. Препоръчително е да се консултирате с данъчен специалист, за да получите най-актуална информация и персонализиран съвет за вашата конкретна ситуация.

        Прехвърляне на позиции:

        Ако все още не сте инвестирали, може да е по-лесно да закупите SXR8, тъй като се търгува на борса в ЕС.

        Ако вече сте инвестирали в CSPX:
        • Не е задължително да прехвърляте позициите си. Можете да продължите да държите CSPX, без да дължите данък върху печалбата от капитал в България.
        • Ако искате да избегнете потенциални бъдещи промени в данъчното законодателство, можете да прехвърлите позициите си в SXR8.
        Прехвърлянето на позиции може да генерира данъчно събитие, в зависимост от вашата конкретна ситуация. Препоръчително е да се консултирате с данъчен специалист, преди да предприемете каквито и да било действия.

        Допълнителни съвети:
        • Преди да инвестирате, е важно да проведете собствено проучване и да се запознаете с рисковете, свързани с инвестирането в ETF-и.
        • Диверсифицирайте портфейла си, като инвестирате в различни активи, за да намалите риска.
        • Инвестирайте за дългосрочен период, за да увеличите шансовете си за успех.
        Надявам се, че тази информация е била полезна! Не се колебайте да задавате още въпроси.

        Коментар


        • Първоначално изпратено от gareeb Разгледай мнение
          Здравейте, нов съм във форума и като цяло в инвестирането.

          но доколкото разбрах това е един и същ ЕТФ, с различен тикър на различните борси.

          Евентуално още докато е рано да затворя позициите там, и да ги прехвърля към SXR8, които вече се търгуват на немската борса.

          Поздрави!
          Мисля че не е нужно да се продават в Лондон предварително, а просто когато не искаш повече да ги държиш, ги продай в xetra.
          Т.е. за тест продай 1 SXR8 на xetra, и провери дали броят CSPX ти е намалял с 1.
          Дали дължиш данък се определя от борсата на която са продадени, на която е реализирана печалбата.

          Коментар


          • Тук намерих много полезни теми , не точно по въпроса, но ако някой има подобни въпроси, може да намери,ако не отговори, то поне какво да търси

            https://forum.investor.bg/forum/%D1%...0%BD%D0%B0-etf
            https://forum.investor.bg/forum/%D0%...B8%D0%BD%D0%B0

            https://forum.investor.bg/forum/%D0%...86%D0%B8%D1%8F
            Last edited by antani; 17.02.2024, 11:52.

            Коментар


            • Първоначално изпратено от gareeb Разгледай мнение
              Здравейте, нов съм във форума и като цяло в инвестирането.

              Наскоро се сдобих с дадена сума пари, които реших да инвестирам и след известно четене и запознаване с някои основни неща, реших да ги вкарам в S&P500 ETF.

              Използвам IB платформата, и се колебаех дали да закупя дялове на CSPX или SXR8, но доколкото разбрах това е един и същ ЕТФ, с различен тикър на различните борси.

              Следващото, което ще напиша е възможно да е грешно, но поне аз така го разбирам - Избрах CSPX понеже сумата, която получих оригинално е в долари и понеже CSPX се търгува в долари, реших да пропусна валутното конвертиране по този начин.

              Сега към конкретния ми въпрос. Доколкото съм разбрах, в България не дължим данък при реализирана капиталова печалба от ЕТФ-и търгувани на пазари регулирани от ЕС. CSPX, както виждам в ИБ се търгува на London Stock Exchange, и тъй като UK напусна ЕС, се чудя дали тази борса се води такава, че да не трябва да дължа данък? Евентуално още докато е рано да затворя позициите там, и да ги прехвърля към SXR8, които вече се търгуват на немската борса.

              Поздрави!
              за UK има данък.прехвърли ги.

              Коментар


              • Нужда от информация за плащане на данък при реализирана капиталова печалба

                Здравейте, нов съм във форума и като цяло в инвестирането.

                Наскоро се сдобих с дадена сума пари, които реших да инвестирам и след известно четене и запознаване с някои основни неща, реших да ги вкарам в S&P500 ETF.

                Използвам IB платформата, и се колебаех дали да закупя дялове на CSPX или SXR8, но доколкото разбрах това е един и същ ЕТФ, с различен тикър на различните борси.

                Следващото, което ще напиша е възможно да е грешно, но поне аз така го разбирам - Избрах CSPX понеже сумата, която получих оригинално е в долари и понеже CSPX се търгува в долари, реших да пропусна валутното конвертиране по този начин.

                Сега към конкретния ми въпрос. Доколкото съм разбрах, в България не дължим данък при реализирана капиталова печалба от ЕТФ-и търгувани на пазари регулирани от ЕС. CSPX, както виждам в ИБ се търгува на London Stock Exchange, и тъй като UK напусна ЕС, се чудя дали тази борса се води такава, че да не трябва да дължа данък? Евентуално още докато е рано да затворя позициите там, и да ги прехвърля към SXR8, които вече се търгуват на немската борса.

                Поздрави!
              Working...
              X