IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Електронен регистър на нотариално заверените пълномощни ще заработи от 2021 г

Изграждането на системата ще се финансира с малко под 600 хил. лева от оперативната програма „Добро управление“

09:00 | 10.12.19 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Електронен регистър на нотариално заверените пълномощни ще заработи от 1 януари 2021 г. Това предвиждат промени в Закона за нотариусите и нотариалната дейност, публикувани за обсъждане на портала за обществени консултации.

Срокът за подаване на становища е 8 януари 2020 г.

Изграждането на регистъра ще се финансира с европейски средства по линия на програмата „Добро управление“. Общият бюджет на проекта е малко под 600 хил. лева. Ще бъдат и назначени и трима нови служители в Министерството на правосъдието, както и ще бъдат заявени почти 140 хил. лева допълнителни средства за обезпечаването на системата.

“Към настоящия момент в България не съществува съвременна електронна система, в която да се регистрират нотариално заверени пълномощни и декларации и чрез която да е възможно информацията от тях да е видима и проверима. Поради липсата на съвременно средство за проверка в реално време на достоверността на предоставяните им упълномощаващи документи, държавните органи, гражданите и бизнесът рискуват да се изправят пред съществени проблеми, доверявайки се единствено на информацията от хартиения документ – лесно манипулируем при съвременните технологични средства”, посочва се в мотивите за поправките в нормативния акт от вносителя – Министерството на правосъдието.

Достъпът до електронния регистър на пълномощните ще бъде регламентиран допълнително с наредба на правосъдния министър. Тя трябва да бъде готова два месеца след влизането на поправките в сила. Това ще се случи вероятно около средата на 2020 г.

Електронната система не се предвижда да е публична. Достъп до информацията в нея ще имат само страните и правоимащите органи, посочват от правосъдното ведомство в мотивите си.

Предложените законови промени са насочени към лицата, извършващи нотариални действия, към лицата, изпълняващи нотариални функции, както и към физически и юридически лица, които са страни по нотариално удостоверени пълномощни или декларации за съгласие, подчертава се в мотивите.

С промените на практика постъпването на информацията в регистъра и нейното последващо съхранение ще се вмени в задължение на лицата, извършващи нотариални действия, и на лицата, изпълняващи нотариални функции. Това ще гарантира невъзможност за последваща промяна на информацията, която веднъж е въведена по документа, допълват от Министерството на правосъдието.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:13 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още