IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Иван Аржентински: Промените в Наредба Н-18 не са достатъчно широкомащабни

Според Иван Аржентински трудности може да се появят и със спазването на новите крайни срокове

23:00 | 30.09.19 г.
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Последните промени, които бяха въведени в Наредба Н-18, облекчават отчитането на продажбите за отделни фирми. За съжаление броят им не е голям, а измененията не са съществени. Това каза Иван Аржентински, Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), управляващ съдружник на ERP.BG, в ефира на Bloomberg TV Bulgaria

“Има няколко неща, които не се промениха в сърцевината на наредбата”, коментира Аржентински.

Сред тях той посочи т.нар. изискване за липса на дублираща функционалност, като поясни, че това означава, че настоящите системи на компаниите трябва да бъдат или лицензирани, или сменени изцяло.

“Системи, които дълго години са работили добре, сега няма да бъдат лицензирани. Това на практика е шок за фирмите”, посочва Аржентински.

Според госта друг недостатък на изискванията в наредбата е невъзможността за тестова среда и тестов режим.

“Липсата на тестов режим създава рискове от спиране на реален бизнес... Обичайно внедряването и настройването на нова версия отнемат много време. Нормално е една фирма да има тестова среда”, подчертава той.

"Според последните промени в наредбата крайният срок за фирмите, които използват софтуер за управление на продажбите, се измества на 31 януари. Този за електронните магазини вече е 31 март”, добавя Аржентински.

Той заяви, че времето за прилагането на изискванията варира от няколко седмици до месеци в зависимост от фирмата и това до каква степен ще трябва да се променят процесите в нея.

Според него трудности може да се появят и със спазването на новите крайни срокове.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:50 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още