Ножаров обясни, че данните са резултат от изследване, което анализира влиянието на сивата икономика и популизма върху изменението в климата, като включва и климатични модели. Той посочи, че за целите на анализа са използвани данни на Международния валутен фонд, който изчислява нивото на сивата икономика по два модела, като съответно у нас тя е около 25% в единия случай и 29,6% при другия модел.
По думите на Ножаров някои сектори у нас - енергетиката, туризма, селското стопанство, химическата и металургична индустрия, както и транспорта ще трябва да взимат тежки решения в идните години.
“Очаква се до 2100 г. страната ни да се движи към засушаване, което ще бъде придружавано от екстремни наводнения и валежи и ще има и повишаване на температурите”, посочи Ножаров, като се позова на резултати от изследването. Той добави, че ако България не предприема мерки, до 2100 г. температурите могат да се повишат с между 5 и 7 градуса. “Резките климатични явления, които са силни валежи и наводнения, могат да се увеличат с 30%, а средногодишното количество валежи може да намалее до 2035 г. с 10%, а до 2100 г. - с 20%”, коментира експертът.
“Цялата политика на България в селското стопанство ще се промени, а зимният туризъм - изцяло. Ако България вземе мерки, повишаването на температурите до 2100 г. ще е с 2 градуса, което означава, че туризмът ще има бъдеще”, добави още Ножаров.
Той посочи, че изследването е фокусирано и върху т.нар. климатичен популизъм, като за целите му са разгледани 500 публикации от 2012 г. до 2017 г. на шест от най-авторитетните икономически издания у нас, свързани с изменението на климата.


Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Националният фонд за декарбонизация: Нов инструмент за енергийния преход у нас
България се готви за нова рекордна реколта от пшеница, очакват се 7,5 млн. тона
Призракът на Лиз Тръс дисциплинира фискално Анди Бърнам
Украйна не може да си позволи разрив с Полша заради историята
Япония обяви инвестиционен план за $2,3 трлн. за следващите 14 години
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
Слънчево начало на деня, следобед гръмотевични бури на места
преди 5 години "По-добрият вариант е сивата икономика да се запази, НО да стане бяла" - направо ме разби!!! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "зелените" мантри и мантрите за идиотенвируса идват от едно и също място ... дебело подплатени с пряснонапечатани долари . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години нормално... горе долу това е разликата между човека и ***... четенето :)чети повече и ще го разбереш ;))) не е много сложно отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Изобщо вече ми се пов.ръща от самодоволни типове, които пеят зелени мантри, заплашват, поучават и гледат да ни го набият 5 ката, щото видите ли били много чели, знаели и можели. Аман от зелени шамани, дето ни третират като май.муни! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако България намали сивата икономика, това означава, че намаля икономиката си като цяло. Т.е. губим един процент сива икономика, губим потребена енергия, с която свиваме с 9 процента СО2. До тук прекрасно. Обаче това не е добър вариант, защото унищожаването на сивата икономика, е щета за цялата държава. По-добрият вариант е сивата икономика да се запази, НО да стане бяла - тогава запазваме икономическата активност, влизат повече пари от данъци в хазната, а СО2 подаряваме на г-н Ножаров, да си го реже, според нуждите. Освен това прогнозите за засушаване, наводнения, 7-9-градуса отгоре, вече изглеждат до такава степен изсмукани, че дори и да ги публикуват във Скопос-мокус и барбафоскус, са фриволни словесни еквилибристики. Също така само човек, който е с дълбоки ментални увреждания на тема климатичен апокалипсис, може да лансира твърдения - че ако България свие СО2 температурите в страната няма да се вдигнат с 7-9 градуса, но ако ги свие, ще скочат само с 2 градуса. Това като го прочетох и ми стана ясно, че г-н Ножаровите тезиси са добре платени зелени тезиси, които не почиват нито на наука, нито на нищо сериозно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години До нула ще е най евроатлантически! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години С намаляването на сивата икономика България ще свие въглеродния си отпечатък А най-вече ще се свие, като се свие населението. НалЕ !? отговор Сигнализирай за неуместен коментар