Депутати от ВМРО поискаха да отпаднат номерата на партиите в изборните бюлетини. Те вече са внесли предложение за това между първото и второто четене на промените в Изборния кодекс, предава Dnes.bg.
Според тях трябва да останат само имената на политическите формации.
"Образованието е задължително до 16 години в България и трябва да може избирателят, който е навършил 18 години, да може да чете и пише. Заради това настояваме да отпаднат номера и да останат само имената“, мотивира предложението на ОП Красимир Богданов.
Патриотите предлагат и да се намали броят на жителите, които право да избират сами кмет.
В момента това става в селата с населението от 350 души, а в по-малките населени места се назначава кметски наместник. От „Обединени патриоти“ обаче искат и в селата с 200 души да се провеждат избори за кмет.
"Няма причина да лишаваме жителите на по-малките населени места от правото им да избират сами кой да е кметът", посочи Богданов.
От политическата формация предлагат още с Изборния кодекс да се промени и закона за референдумите, така че да може да се провежда допитване до народа и по въпроси, които са от компетенциите само на Велико народно събрание.
"Един от тях въвеждането на образователен ценз при гласуване", обясни Юлиан Ангелов.
Освен това от ОП искат да отпадне квадратчето "Не подкрепям никого" в бюлетините за местните избори.
"На последните избори се провеждаха балотажи без да има нужда от това, ако отпадне квадратчето, държавата ще спести и пари, и време", посочи Ангелов.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.


Груповата фаза на Мондиала приключи! Вижте всички 1/16-финали
Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Как Русия е проникнала в iPhone на дисидент с помощта на забранена израелска технология
Жълт код за жега в 14 български области
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията