Германските продажби на дребно се възстановиха повече от очакваното през октомври, което предполага, че потребителите са подкрепили цялостния растеж в най-голямата икономика в Европа преди частичното блокиране за овладяване на втората вълна от пандемията с коронавирус, съобщи Ройтерс.
Германия затвори ресторанти, барове, места за забавления и фитнес зали от 2 ноември в опит да забави разпространението на COVID-19. Училищата, фабриките и магазините остават отворени при строги условия за социално дистанциране.
Продажбите на дребно, променлив показател, често подлежащ на ревизии, са нараснали с 2,6% през октомври, съобщиха от Федералната служба за статистика. Данните последваха ревизирания нагоре спад от 1,9% през септември. Октомврийското повишение е много над прогнозите на анализатори пред Ройтерс за ръст от 1,2%.
През годината продажбите на дребно скочиха с 8,2%, надминавайки прогнозата на Ройтерс за ръст от 5,9%.
През октомври най-силно беше търсенето на мебели и домакински уреди.
Онлайн търговците на дребно продължиха да се възползват от промяната на потребителските навици със силен скок в продажбите за сметка на физическите магазини за дрехи и обувки, които претърпяха допълнителни загуби.
В сравнение с февруари, месец преди началото на пандемията в Германия, продажбите на дребно са с 5,9% по-високи, което предполага, че секторът вече е оставил кризата зад себе си.
Силните данни за продажбите на дребно последваха добрите новини за пазара на труда, според които безработицата е намаляла допълнително през ноември въпреки частичното блокиране.
Но по-песимистично проучване на потребителските настроения, публикувано от института GfK миналата седмица, предполага, че устойчивият пазар на труда няма автоматично да доведе до по-високи разходи на домакинствата в края на годината.
Икономическите институти очакват брутният вътрешен продукт на Германия да се свие с около 1% през четвъртото тримесечие след по-силен от очакваното отскок от 8,5% през третото и безпрецедентен спад от 9,8% през второто тримесечие.


Исторически успех: DARA спечели "Евровизия" с "Бангаранга"
Мечка е убила млад мъж на Витоша
Колко струва един абитуриентски бал?
Русия съди легендарна лекоатлетка, противничка на Путин, за 80 евро
Турция предложи да се построи тръбопровод през България за 1,2 милиарда долара за военните нужди на НАТО
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 1
Rezilient Health за възможностите на телемедицината, част 2
DP World са оптимисти за експанзията на Африка
Свръхбогатите увеличават залозите в икономиката на конфликтите
AI помага в анализа на корпоративни документи, но контролът остава при човека
Jeep направи Wrangler за Капитан Америка
Британци атакуват рекорда за най-бърз автомобил
Mercedes отряза китайци и американци за бронираната S-Class
Hyundai прави EV по-евтини, без за променя батериите
Най-продаваната кола в историята празнува 60-годишен юбилей
Дженифър Анистън намери щастието с Джим Къртис
Барбара Палвин и Дилън Спраус очакват първото си дете
6 неустоими рецепти за италиански кексове
Сутрешни навици, които могат напълно да променят деня ви
преди 5 години Заглавието ви е тотално грешно и подвеждащо!!Според него продажбите имат ръст от 100% отговор Сигнализирай за неуместен коментар