Турската лира поевтиня рязко с цели 7% само в рамките на няколко минути в понеделник. Така валутата достигна рекордно дъно от 15 турски лири за долар. Рязкото движение в посока надолу е предизвикано от опасения около новата рискова икономическа политика на президента на страната Реджеп Ергодан и от перспективите за поредно намаление на лихвения процент, предава Ройтерс.
Внезапният спад намали стойността на валутата наполовина спрямо това, което тя бе струвала в края на миналата година, допринасяйки за инфлацията в голямата развиваща се икономика, която е силно зависима от вноса.
В последните две седмици централната банка направи три валутни интервенции на пазара чрез продажба на долари, задържайки лирата под нивото от 14 лири за един долар.
Тази сутрин лирата поевтиня до 14,99 турски лири за щатски долар. Това е спад от 7,3% спрямо стойността от 13,889 лири в петък миналата седмица. Към 9:30 ч.българско време валутата се търгуваше на ниво от 14,2895 лири за долар, свивайки отчетените спадове във волатилната търговия.
Очакванията са тази седмица турската централната банка да намали лихвата със 100 базисни пункта до 14%, показват данни от анкета на Ройтерс от петък въпреки ускорилата се инфлация до 21,3% миналия месец.
Инвеститорите и собствениците на влогове са притеснени относно агресивно разхлабената парична политика, с която централната банка, под натиска на Ердоган, намали лихвения процент с 400 базисни пункта от септември насам.
Ердоган няколкократно е изразявал подкрепа за намаление на лихвите, представяйки нов икономически план, в който приоритет имат икономическият растеж, дългът, производството и износът въпреки широкоразпространената критика от страна на икономисти и от опозиционни политици.


Теменужка Петкова: Бюджет 2026 нарушава няколко закона,
Шести ден продължава издирването на 11-годишната Наталия
Мирчев: Бюджетът е по-лош и от този на Жан Виденов през 1996 г.
Никола Цолов с двойна победа на "Силвърстоун"
Тръмп: Ще отидем на Марс много скоро
AI моделите не могат да имат съзнание в днешния си вид
ГЕРБ: Бюджетът с 5,7% дефицит нарушава Закона за публичните финанси
Неяснотата около търговското споразумение USMCA е вредна
250 години по-късно американската мечта продължава да е жива
"Алтернатива за Германия" преизбра лидерите си в демонстрация на единство
Как работи новата ръчна скоростна кутия на Ferrari
Изкуственият интелект предизвика нова криза в автомобилната индустрия
Кризата във Volkswagen реши проблем с дизела
Британец си купи къща за 58 000 евро, колите в нея са за над 1 милион
Как Bora преобърна историята на Maserati
Три поредни победи: Никола Цолов пише история във Формула 2
Осем души, сред които четири деца, пострадаха при стрелба в Ню Йорк
Борисов: С казуса "Атанасова" местят фокуса от бюджета
Моторист загина при катастрофа край Гривица
В кадър: Тир катастрофира на АМ "Струма", гориво се разля по платното