Българските студенти, приети държавна поръчка, е редно да имат ангажимент да работят след завършването си определено време в родината си, а ако не желаят - да връщат сумата, инвестирана в обучението им или поне част от нея, каза днес във Варна Добрин Иванов, изпълнителен директор на Асоциацията на индустриалния капитал в България /АИКБ/, цитиран от БТА.
Той уточни, че в организацията са изчислили колко е загубила страната ни през последните близо 30 години от това, че обучени младежи - завършили университет или средно специално училище, са я напуснали веднага след дипломирането си.
Според Иванов сумата възлиза на близо 25 милиарда лева и тези средства са абсолютно невъзвращаеми. По думите му тези хора на практика са допринесли за развитието на икономиката и повишаване на брутния вътрешен продукт на други държави, макар че са получили образованието си безплатно у нас.
АИКБ предлага реформа в начина на финансиране на университетите, допълни Иванов. По думите му е добре държавата да плаща само за обучение в специалности, за които има реално търсене на пазара на труда.
Иванов допълни, че предложението младежите да работят поне известен период в родината си, не означава да се ограничава свободата им или правото им на придвижване и работа. Всеки има право да имигрира, но и държавата има право да си търси направените инвестиции за образование, обясни Иванов.
Във Варна днес изпълнителният директор на АИКБ участва в дискусионен форум, посветен на съвременните бизнес модели и форми на труд в условията на дигитализация и глобализация. Домакин и организатор на срещата бе Икономическият университет в крайморския град. В дискусиите се включиха и представители на Европейския икономически и социален комитет.


Григор Димитров е на 1/4-финал в Майорка
10-годишно дете се удави в басейн в Ахелой
Селекционерът на волейболистите: Ние никога не се отказваме
Черно море стартира контролите с победа над Янтра
Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Националният фонд за декарбонизация: Нов инструмент за енергийния преход у нас
България се готви за нова рекордна реколта от пшеница, очакват се 7,5 млн. тона
Призракът на Лиз Тръс дисциплинира фискално Анди Бърнам
Украйна не може да си позволи разрив с Полша заради историята
Япония обяви инвестиционен план за $2,3 трлн. за следващите 14 години
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
Путин готви нова вълна от мобилизация за армията, иска да се бие още две-три години
Елитна армия, съставена от гей любовници - Тиванският свещен отряд в Древна Гърция
Варна и Бургас сред 10-те града в Европа, в които се пие евтин Аперол
Младите в Европа харесват демокрацията, но виждат по-малко перспективи
Йога пози при проблеми с кръста
преди 7 години Парите ще намаляват защото като си заминат родителите и няма за какво и на кой да се пращат пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години БГ бизнесът е свикнал с куфарчета и роби, но все пак всичко си има край :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години "Според Иванов сумата възлиза на близо 25 милиарда лева и тези средства са абсолютно невъзвращаеми."Та какво казваш, че не разбрах добре? Или тия повече от един милярд евро всяка година изпратени от емигрантите падат от въздуха?Първото, което ми попадна: https://btvnovinite.bg/bulgaria/610-mln-evro-za-6-meseca-balgarite-zad-granica-izprashtat-vse-poveche-pari-u-nas.htmlИкономистите смятат, че парите от чужбина са важни за икономиката ни.Това като цяло подкрепя крайното потребление в България и съответно икономическия растеж, а от своя страна крайното потреблението има ефект и върху бюджета под формата на повече непреки данъци, които се събират, обясни Десислава Николова от Института за пазарна икономика.Според икономистите, докато икономиките в Западна Европа се развиват добре и доходите у нас се различават чувствително от тези в чужбина, работещите българи зад граница няма да намаляват, а парите, които изпращат у нас, ще стават все повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години То па един бизнес.... интерено как чуждите компании плащат повече, не членуват в тяхната организация и не мрънкат че нямало работници и подготвени кадри.... магия, баце! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Което още повече вмирисва позицията на БГ-"бизнеса" ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Уж си супер умен, а по тъ.пи аргументи от теб дава само мишето... Но ти ако беше посещавал университет,щеше да знаеш че вишОто тук не е безплатно ... Субсидирано,да ... Но безплатно не е... Поне 99та не беше. Плащах семестриална такса. Въпреки че бях държавна поръчка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Начии, аз съм супер умен, уча държавна поръчка, като това се покрива от данъците на мама и тати и след това бизнеса ми дава 200 лв заплата и прави от мен 10К на месец и аз съм длъжен да седя. А мога ли да ви е***ба майката. Да се върнем в крепостния строй аааа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Лошо няма, да ги връщат. Ама няма кой да администрира процеса, да проверява(къде и как)че даден студент работи в чужбина, а не е просто безработен, който не се е регистрирал. Няма кой да води хиляди дела...Бай да лей...към момента има хиляди студенти със студентски кредити, по не знам коя програма, дето са гарантирани от държавата и не се връщат, просто защото на никой не му се занимава да съди...и кой се е усетил-напред с едни пари :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар