Цените на петрола се повишават до най-високите си стойности от повече от седмица в понеделник, след като две големи производствени бази на суровината в Либия бяха затворени поради военна блокада. Това създаде притеснения от прекъсване на суровинните потоци от държавата членка на ОПЕК, информира CNBC.
Цената на международния бенчмарк Брент се повишава с 69 цента, или 1,06%, до ниво от 65,54 долара за барел. От своя страна, фючърсите върху американския лек суров петрол WTI възлизат на стойност от 59,10 долара за барел, което е повишение от 56 цента или 0,96%.
В Либия се води дългогодишен конфликт между две съпернически фракции относно правото да управляват страната. В този контекст от Националната петролна корпорация (НПК) заявиха в неделя, че две големи нефтени находища на югозапад са били блокирани от страна на сили, лоялни към Либийската национална армия.
"Ако този вид смущения продължат, има смисъл ... пазарът да реагира с бичи тон", казва Лаклан Шоу от National Australia Bank.
„Това просто потвърждава факта, че независимо от излишъка, в който се намира глобалният суровинен пазар, той все още зависи от редица ключови региони, които увеличават геополитическия риск“, добави той.
Ако износът бъде спрян за по-продължителен период, в рамките на няколко дни производството ще се забави до 72 000 барела на ден (bpd), заяви говорител на НПК. Наскоро Либия произвеждаше около 1,2 милиона барела на ден.
Също в неделя се проведе среща на върха в Берлин по въпросите за примирието в Либия. Германският канцлер Ангела Меркел каза пред репортери, че главните привърженици на конкурентните либийски фракции са постигнали съгласие предварителното примирие в Триполи през последната седмица да бъде превърнато в постоянно прекратяване на огъня, за да бъде осъществен ползотворен политически процес.
Цените на петрола спаднаха през последните две седмици. След като покачването на напрежението между Съединените щати и Иран в началото на годината предизвика скок в суровинните стойности, и двете страни предприеха стъпки за предотвратяване на директния въоръжен конфликт, успокоявайки настроението на пазара.
От своя страна цената на златото бележи ръст от 0,02% до ниво от 1560,60 долара за тройунция.
*Информацията е актуална към 09:29 ч.


Радев от Париж: Решението за Украйна е в дипломацията, а не във военната помощ
Спипаха огромно количество ментета в контейнер от Китай на пристанище Варна
Майки излизат на протест днес във Варна
Стоян Мавродиев се прибра под конвой
Изложение "Нашето родно" ще се проведе във Варна
Европа изгражда нов щит срещу балистични ракети с участието на Украйна
Подкрепяните от Иран хути атакуваха Саудитска Арабия в ескалация на конфликта
Съдия обяви делото на Тръмп срещу данъчните за манипулация на съдебния процес
Силни реколти от пшеница и слънчоглед може да спрат поевтиняването на земята
Петър Ганев: Дефицитът няма да се свие с вдигане на данъци
Устройствата за пестене на гориво са измама, предупреждават експерти
Skoda направи магнитно зарядно за телефон
Китайски синдром: Как Европа сама създаде най-големия си конкурент
Какво получаваш, ако си поръчаш Bugatti Veyron от Alibaba?
Луксозният братовчед на Golf: Audi A3 навърши 30 години
Над 720 000 души са разследвани в Турция за връзки с "Гюлен"
Над 200 дни издирват 25-годишния Енсар Чакър, може ли да е у нас?
Рецепти за летни коктейли с малко алкохол
Перев: Правителството на РСМ не иска да се движи към Европа