Лихвите по депозити се понижиха значително, а това е едно от условията за повишаване на интереса към инвестициите в акции. Спестителите ще търсят повече рискови вложения, за да подобрят доходността си от вече осезаемо по-ниските нива. Но този процес е дълъг, тъй като сключените дългосрочни депозити все още са в сила на високите лихвени равнища.
Как се адаптират българските вложители към понижението на лихвите, анализира Цветослав Цачев, ръководител на отдел Анализи в ИП Елана Трейдинг АД, в блога на посредника.
Статистиката на БНБ показва, че лихвените нива в банковата система по нови депозити за период над 6 месеца са около 3% в момента.
Преди две години това са равнищата на депозитите за 1 месец, а те в момента се стабилизират на ниво от около 1% на годишна база. Подобна е тенденцията и при депозитите в евро.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
преди 11 години Защо продължавате да заблуждавате хората? Когато със спестяванията си купите акции тези спестявания вече не са спестявания! А хората трябва да имат спестявания за да са сигурни в бъдещето си! Един спекулант никога не може да бъде сигурен в бъдещето си! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Защо продължавате да заблуждавате хората? Когато със спестяванията си купите акции тези спестявания вече не са спестявания! А хората трябва да имат спестявания за да са сигурни в бъдещето си! Един спекулант никога не може да бъде сигурен в бъдещето си! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Хаха, след като брокерите на недвижими имоти се поразсабудиха, сега и финансовите им колеги се опитват да пробут залежалата си стока. Сори, пичове, ама трудно ще се преборите с банковото лоби и 100 000 евро гаранция на инвестицията...все пак средната брутна заплата в страната е 375 евро/м. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ха ха , гладна кокошка просо сънува . Интересно в кои точно акции да купуват , май в банките може и да си на нула печалба , но на борсата ни може да нулираш и сметката си . Те балъците купуваха през 2006 и 2007 год , Софикса стана почти 2000 , а сега толкова години по късно едвам крета около 500 . Как един не си призна колко е загубил , макар че неофициално аз не знам и един който да е спечелил . Ето примерно от акциите на КТБ които вървяха по 80-90 лв , а сега не струват нищо , колко стотин милиона се загубиха . Защо един не излезе да каже ,че е загубил , всички мишоци се спотайват , *** рани и се чакат нови шарани за смешната ни напълно неликвидна борсичка . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Когато намалят таксите и мениджърската комисиона - директно си 3,5 до 4% назад. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Онези, които са имали възможност отдавна са започнали с борсата. Тези, които си държат парите на депозит са нерешителни, некомпетентни и т. н. едва ли много от тях ще се решат на такава стъпка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ко, нье! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ко, нье! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години В кои акции бре гламук, в тия от сивата икономика ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар