По всичко личи, че проблемът със санирането на жилищни сгради се разраства и харченето придобива още по-внушителни размери, пише в коментар Зорница Славова от Института за пазарна икономика.
Като напомня за анализа на ИПИ, в който се казва, че че санирането е икономически необосновано, икономистът коментира, че „безплатното саниране“ представлява чист вариант на популизъм с пари на данъкоплатците.
С доклад до Министерски съвет регионалният министър настоява за някои промени в програмата за саниране, които намаляват изискванията за сградите, които могат да кандидатстват за „безплатно” саниране.
Ето и промените:
По-малко апартаменти. Сега изискването за кандидатстване е сградата да е от минимум 36 апартамента, а предложението е да се санират и блокове с 32 апартамента.
Не е нужно всички да са съгласни. Сега при одобрение за саниране трябва всички собственици да са съгласни. С промените се позволява саниране, дори ако 5% от собствениците не са съгласни и не желаят да осигурят достъп до апартаментите си. При тази ситуация общината ще трябва да намери „подходящо техническо решение ... с оглед постигане на цялостна визия на сградата”. Може да се санира само част от сградата. Сега изрично е записано, че цялата сграда трябва да кандидатства и да бъде одобрена, за да се извърши санирането. Предложението за промяна е за големите блокове, които са съставени от няколко части и образуват свързано строителство (под формата на буквите „П” или „Г”, например) само част от сградата да може да кандидатства и да се санира.
Всички тези промени показват, че правителството иска ударно да изхарчи тези средства. Нищо чудно накрая да се санират еднофамилни къщи и отделни апартаменти или пък санирането да стане задължително без изобщо да се питат собствениците.
И ако предишният абзац изглежда ироничен, това е, защото продължава да няма логика да се харчат огромни суми, събрани от всички, за да се поддържат частни домове и то по променящи се критерии и съмнителни процедури за избор на изпълнители.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 11 години Парите трябва да се усвоят на всяка цена от наши хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 2. Стига с позивите, че парите са "ЕВРОПЕЙСКИ".3. В РъБъ гореописаните начини на саниране и обновяване НЯМА как да се случат. Причините са известни до болка на всички. И гледам в постовете са развити достатъчно.4. Така написано на коляно едно текстче за 1000 000 000 джоб пара, просто за да се прибере и без капка друга идея е поредната тотална подигравка и бъркане в джоба на останалите в РъБъ Българи. Впоследствие се опитаха да го "облечат" с Програма, но за това се иска поне малко мозък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години от ЕС, пари НЯМА да дадат. В нормалните държави Санирането се извършва по точно определен начин ИЛИ подновяването на сградния фонд/поради изтичане на експлоатационен срок/ се прави с построяване на ново и бутане на старо! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 1. Има Закон за бюджет 2015г.!!! - Там има един последен ЧЛЕН 100! Вземи да го прочетеш. За "ОПАКОВАНЕ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години По принцип се разбирахме, че едни 1 000 000 000 ще бъдат платени на 'нашите' фирми да ремонтират блоковете на 'нашите' хора с общите пари.По отношение на цената - предполагам че включваш в нея печалбата на предприемача/до 100%/, печалбата на банката/ГПР от поне 10% годишно/, печалбата на собственика на парцела/стигаща до 30-40% от построените жилища/. При тяхното отпадане стойността би паднала поне двойно, ако не и повече. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Според проектните сметки "безплатният" "ремонт" ще излезе по 17 000 на апартамент. А един НОВ апартамент в блок ново строителство е към 50 000.Нека загрубим още сметката на коляно:1 000 000 000 / 50 000 = 20 000 новопостроени жилища от кота 0.Тия диванета я направят 500, я не, но 1 милиард левчета НАШИ парици ще хвръкнат във въздуха яко дим. ТИЯ отдавна са се изпекли в хайдушките сделки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ще повторя мнението ми за 'безплатното' саниране, т.е. топлоизолиране:'Нашите' фирми ще оправят жилищата на 'нашите' хора с нашите пари.Позволявам си и една груба сметка на коляно:При постройка от кота нула на строителя ново строителство му излиза към 20 000/жилище в средно голям БГ град.1 000 000 000/20 000 = 50 000 новопостроени.Любопитно ми е колко на брой апартамента ще се санират за тези пари. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Разкриването на връзките е *** операция и няма как да се предвиди нуждата от нея с обследване. Т.е. единственият вариант е да се кърти и, ако има нужда, да се кърпи. Това означава значителни щети по всички стени и подови настилки, във всички помещения. Не само хората трябва да се изнесат, трябва да се опразнят помещенията от всякаква покъщнина. Не мисля, че е възможно да стане, дори да има воля, нито пък да стане за по-малко от година на обект. Следващият най-добър вариант е ремонт на ВиК + фасада + покрив. Чисто конструктивно е полезен ремонт опаковането с топлоизолация и ще удължи живота на сградите, а и е практически приложим. Не бива да се отрича напълно, защото има друг, утопичен вариант. Виж начинът на финансиране и доколко е социално справедлив - това си е отделна тема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Имайте предвид, че тези прословути заварки като правило са достатъчно добре защитени и могат да корозират по 2 основни причини: 1) теч от ВиК инсталацията; и 2) микро-пукнатини по запечатката между фугите на панелите. Цялостна външна изолация би парирала частично втория, който всъщност е и по-мащабния. По-сериозно конструктивно "закърпване" не смятам, че е практически възможно, тъй като ще иска опразване на жилищата и последващ цялостен ремонт в т.ч. замазка и шпакловка :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Като говорим за отопление при панелките, там основното е парното, където вероятно 70-80% от цената е цената на газта! Това обаче, че намалява потреблението на газ и електричество не означава непременно, че трябва да се уволняват хора в енергетиката, а че няма да има нужда от строеж на нови капацитети. Ако възникне излишък на елктричество, той би могъл да се продава и в чужбина и т.н.Пълен абсурд е да мислим, че енергийната ефективност не увеличава конкурентноспособността на икономиката и не увеличава стандарта на живот! Ако беше така най-добре беше да живеем на отворен прозорец зимата и да харчим тройно повече енергия за да има повече работни места в енергийния сектор :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар