От 1 януари 2016 година Русия ще въведе забрана за внос на хранителни продукти и от Украйна, предаде руската информационна агенция ТАСС. Мярката беше представена като „защитно действие“ от руския министър на икономическото развитие Алексей Улюкаев.
„Доколкото Украйна се присъедини към санкциите срещу Руската федерация – икономически и финансови, ние взехме решение за въвеждане на защитни мерки под формата на продуктово ембарго“, каза той пред руския телевизионен канал „Россия 24“.
Мерките са същите, които Москва наложи срещу страните от ЕС. Зам.-председателят на Россельхонадзор, ветеринарната и фитосанитарната служба на Русия, Алексей Алексеенко пък успокои руснаците, че забраната няма да доведе до дефицит на хранителни продукти на пазара.
Ограниченията бяха определени като „проява на икономическа агресия спрямо Украйна“ от премиера на страната Арсений Яценюк. Изчисленията на Киев сочат, че загубите от ембаргото ще костват към 600 млн. долара.
В същото време обаче забраната ще намали зависимостта на украинската икономика от Русия. „Ако преди нашата зависимост беше 35%, то сега тя ще достигне до ниво 12,5%“, каза Яценюк.
ТАСС припомня, че в средата на септември украинският президент Петро Порошенко подписа указ за санкции срещу 388 физически и 105 юридически лица от Русия. Сред тях са 29 банки и 20 авиокомпании, както и няколко компании от военно-промишления комплекс.
През 2014 година вносът от Украйна в Русия достигна стойност от 10,75 млрд. долара. По данни на руската статистика делът на продукцията, чийто внос ще бъде ограничен, е 3% от общия внос, или 414,5 млн. долара.


Катя Дафовска претърпя тежка катастрофа
България и Турция замразиха договора с "Боташ" за 15 месеца
Тръмп: Путин и Зеленски искат да сложат край на войната
Иван Иванов влезе в основната схема на турнир в Нотингам
Хороскоп за 7 юли 2026
При инфлация инвеститорите търсят алтернативи на класическия портфейл 60:40
SK Hynix стартира листване в САЩ за 28 млрд. долара
Йената е подценена с до 20%, смята бившият валутен цар на Япония
Анти-Мъск инвеститори на дребно се борят да не допуснат SpaceX в портфейлите си
Английската централна банка си играе със собствената независимост
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Близо 3 тона животински продукти без документи иззеха на „Капитан Андреево“
Тялото на Хаменей пристигна в свещения град Кум
Линдзи Лоън поразсъждава над навършването на 40 г.
Съдът остави в ареста директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев
преди 10 години Aве ей ОфЦА я глей врага какво те съветва да прайш .. .... :))) айде дърпай дърпай .....Goldman Sachs advises to buy Russian ruble in 2016https://***.rt.com/business/322879-ruble-goldman-sachs-currency/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Абе жено *** свърши нещо полезно бе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Е сега хохлите ше си изнасят картофите и сланината в Полша и Германия ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар