Електроенергийната система е в отлично състояние и в момента дори има излишък от електроенергия. Това съобщи служебният енергиен министър Николай Павлов на брифинг, на който представи състоянието на електроенергийната мрежа и приоритетите на екипа си.
От началото на годината е регистрирано невиждано от десетилетия поребление на електроенергия и на природен газ. Заради студа потреблението на ток е най-високото за последните 27 години и товарът на мрежата на моменти е надхвърляла 8 хил. мегавата. По отношение на природния газ за първи път от 2000 г. потреблението достига до 16,7 млн. куб. метра на денонощие.
Павлов отчете, че в момента има излишък от електроенергия, което позволява да се възстанови износът. Директорът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Петьо Иванов призна, че от Европейската комисия (ЕК) неофициално са се свързали с българските власти и са потърсили обяснение за спирането на износа на тока. На този етап обаче няма официално съобщение от Брюксел за възможни нарушения.
Енергийният министър посочи още, че системата в момента има резерви да понесе и авария в базова централа.
По време на високото натоварване на системата не е имало сериозни аварийни ситуации в държавните ТЕЦ Марица Изток 2 или в АЕЦ "Козлодуй", отчете той. И двете централи са ограничили доставките към енергийната борса, но това е направено със знанието на ЕК.
Със затоплянето на времето се възстановява и добивът на въглища в Маришкия басейн в пълен обем.
По отношение на своите приоритети Николай Павлов посочи, че работи за физическата стабилност на на енергетиката и подобряването на финансовото състояние. Прави се анализ на състоянието на държавните дружества в сектора и след счетоводното приключване на годината ще стане ясно какви са проблемите във всяко от тях. На базата на този анализ ще стане ясно дали има "дефицит на управление", или причината е регулаторна, каза Павлов.
По отношение на проблемите с топлофикационните услуги в столицата ще бъде направена проверка за изпълнението на техническите задължения на дружествата. Контролът за изпълнението на инвестиционните намерения на дружествата е в правомощията на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Зам.-министърът Константин Делисивков обясни, че още очакват отговора на Топлофикация - София за причината за авариите на системата и колко потребители са засегнати.
По предварителна информация причината за голямата авария е хидравличен удар, като ситуацията е най-сериозната от 26 години насим.
Проверката на Министерството на енергетиката е показала още, че и трите електроразпределителни дружества са изпълнили своите задължения по отношение на срока за отчет. Няма надписани сметки и повредени електромери.
Николай Павлов съобщи още, че няма промяна по отношение на плановете за доставка на произведеното от "Атомстройекспорт" оборудване за АЕЦ "Белене". Очакванията са то да пристигне през април, а доставките ще са за сметка на руската страна.
Петьо Иванов направи и кратък коментар за смените в управлението на три компании от държавната енергетика. "От АЕЦ "Козлодуй" и НЕК очаквам повече", каза той. Смяната начело на "Булгаргаз" е във връзка с назначаването на Николай Павлов на поста служебен министър.


Нови натриеви батерии правят свалят цените на електромобилите
Три нови попълнения в Аксаково преди първия шампионатен мач
Не е само София, световноизвестен италиански град забрани велосипедите
Младите огнеборци от ОДК-Варна станаха европейски вицешампиони на първенство в Чехия
219 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Неволята кара Германия да загърби безрисковата си финансова култура
Съпротивата срещу центровете за данни вече влияе върху прогнозите на Уолстрийт
Нов ензим може да изтрие десетилетия молекулярно увреждане от тъканите
Tesla, Leapmotor и Xiaomi изтеглят 4 млн. коли в Китай заради опасни дръжки
Седмицата в развитие: Минималната заплата, АЕЦ „Козлодуй“ и пазарите
BMW готви най-мощния спорт турър на планетата
Отказ на спирачките прати кола на дъното на басейн
Чешка хиперкола подобри рекорд на Pagani Huayra
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
КЗП не видя необосновано високи цени по родните плажове
Митничари откриха 646 вейпа и близо 13 литра течност за пушене
39 градуса на сянка е измерена днес в Русе
Черно море удари Дунав с два гола в продължението
преди 9 години Отлежал ром добре звучи, направо ми прижадня.;)Р. Овч. точка добре си го каза, че сме се разминали на косъм от цялостен срив във системата.Оказа се(както и се предполагаше) че при зимни метео условия перките и волтаиците не вършат работа и се нуждаят от дублиращи мощности.ТЕЦ Варна е едно добро решение и е редно 'да се върне в строя'1.2Г резерв би дал необходимата сигурност. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "'От началото на годината е регистрирано невиждано от десетилетия поребление на електроенергия. Заради студа потреблението на ток е най-високото за последните 27 години и товарът на мрежата на моменти е надхвърляла 8 хил. мегавата.''Tука лъже кат дРътациганка.Или по точно кат отлежал ром.Да провери през 2012 месец февруари какво е било... отговор Сигнализирай за неуместен коментар