Износът на електроенергия от България ще бъде възстановен от 1 часа на 9 февруари, съобщават от Министерството на енергетиката. Промяната е наредена със заповед на служебния министър Николай Павлов.
Ограниченията върху износа се премахват, след като Електроенергийният системен оператор (ЕСО) е изпратил писмо, в което се изтъква, че резервите, необходими за нормалното функциониране на системата, вече са възстановени и в готовност да посрещнат предстоящото краткотрайно увеличение на потреблението, посочват от енергийното министерство.
Износът на електроенергия беше спрян от министъра на енергетиката в оставка Теменужка Петкова на 13 януари. Целта беше да се гарантира потреблението заради студеното време, обхванало целия регион. Това доведе до дисбаланс между производството и потреблението на електроенергия на Балканите.
Спирането на износа и невъзможността за осигуряване на "аварийна помощ" дадоха основание на БСП да предупреди, че енергийната система в страната е в състояние на тревога. От управляващата тогава ГЕРБ категорично опровергаха тези твърдения.
Какво е състоянието на електроенергийната система в момента пък ще поясни служебният министър Николай Павлов малко по-късно днес (8 февруари).
Справка в сайта на ЕСО показва, че товарът на системата към 8 часа наближава 6 хил. мегавата. В часовете с най-голямо потребление в най-студените дни товарът достигна 7,7 хил. мегавата, което не беше постигано от десетилетия. От отговор на енергийния министър Теменужка Петкова на въпрос на депутат от 43-то Народно събрание стана ясно, че страната ни сама е покрила върховото потребление.


200 пияни и дрогирани водачи спипа КАТ за седмица
Варна ще бъде домакин на международен турнир по билярд
НСИ: Над 600 хил. души в активна трудова възраст мързелуват
За Празника на Варна: Концерт на площад „Независимост“ с класическа музика
Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Дронове експлоатират сляпо метеорологично петно с военно и търговско приложение
Технологичният бум в Китай не спира забавянето на икономиката
Защо Европа се затруднява да възстанови газовите си резерви преди зимата
Марк Шорт: Демократите предлагат платформа, за която избирателите да гласуват
Ребека Бабин: Китай е най-важният фактор на пазара на петрол в момента
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
Диви прасета тормозят летовниците на Френската Ривиера ВИДЕО
Дугин прогнозира ядрена война: Няма да има Москва, нито Санкт Петербург
Сигналите ви: Нощно заграбване на държавна плажна ивица в полза на частен бизнес
Русия ще премахне граничните зони с окупираните украински територии
Травис Келси най-сетне коментира сватбата с Тейлър Суифт
преди 9 години Освен АЕЦ-ът, някой друг изнася ли ток? отговор Сигнализирай за неуместен коментар