IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕК започва дискусия за бъдещето на бюджета на ЕС заради Brexit

Бюджетът на ЕС трябва да бъде изцяло преработен, да стане по-гъвкав и да съдейства за постигането на по-бърз растеж, според еврокомисаря Корина Крецу

21:34 | 28.06.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Европейската комисия (ЕК) започва дискусия за бъдещето на бюджета на Европейския съюз (ЕС) заради Brexit, съобщават от пресслужбата на Комисията.

Днес институцията публикува документ за размисъл за бъдещето на финансите на ЕС като продължение на дебата, започнат с Бялата книга за бъдещето на Европа.

„За да може Европа да се заеме с новите предизвикателства, тя се нуждае от средства. Можем или да харчим по-малко, или да потърсим нови приходи. Какъвто и да е изборът ни, всяко евро, инвестирано от бюджета на ЕС, трябва да носи добавена стойност и да има положително въздействие върху ежедневието на хората“, коментира комисарят по въпросите на бюджета Гюнтер Йотингер.

Комисарят за регионалната политика Корина Крецу допълва, че бюджетът на ЕС трябва да бъде изцяло преработен, да стане по-гъвкав и да съдейства за постигането на по-бърз растеж. 

Бюджетът на ЕС е изправен пред сериозно предизвикателство да финансира повече дейности с по-малко средства. От ЕС се очаква да играе по-голяма роля в нови области на политиката, като миграцията, вътрешната и външната сигурност или отбраната. Европа трябва и да запази своята водеща роля на световната сцена като основен донор на хуманитарна помощ и помощ за развитие и като лидер в борбата срещу изменението на климата. Това трябва да бъде постигнато в условия на допълнително намаляване на бюджета на ЕС след напускането на Великобритания, подчертава се в съобщението.

Дискусиите ще се водят около петте сценария, посочени в Бялата книга за ЕС - ЕС да продължи както досега, да ограничи своите общи дейности, да напредва с различни нива на интензивност, да върши по-малко неща, но по-ефективно, или да прави много повече заедно с всички държави членки.

Многогодишната финансова рамка на ЕС определя максималните годишни суми, които блокът може да изразходва в различни области на политиката през всяка година за период от най-малко 5 години. Настоящата многогодишна финансова рамка обхваща периода от 2014 г. до 2020 г. Всеки годишен бюджет трябва да е съобразен с тази рамка. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:09 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

Финанси виж още