HSBC Holdings Plc, Barclays Plc и други три банки се съгласиха да уредят съдебен спор с американски инвеститори, свързан със скандалите за манипулиране на валутния пазар, с което общият размер на глобите за девет банки до момента надхвърля 2 млрд. долара, предава Bloomberg.
Goldman Sachs Group Inc., BNP Paribas SA и Royal Bank of Scotland Group Plc също са се съгласили да разрешат колективните искове извън съда, според които трезорите са манипулирали валутния пазар, на който среднодневния оборот е 5,3 трлн. долара. За това информира Крисфотър Бурк, чиято фирма е една от двете, които съветват щатските инвеститори.
Майкъл Хаусфелд, който е ръководител на другата водеща фирма, коментира, че след присъдата на федералния съд в Манхатън обмисля да подаде подобни искове от името на клиенти извън САЩ.
Сумата от 2 млрд. долара включва по-ранните споразумения за 808,5 млн. долара, сключени с JPMorgan Chase & Co., Bank of America Corp., UBS Group AG и Citigroup Inc.
Съдебното дело започна през 2013 г., като инвеститори обвиниха банките, че са извършвали измами на валутния пазар, като са манипулирали водещи валутни индекси, като са фиксирали цените, съгласявайки се да разширят спредовете между офертите „купува“ и „продава“ за сделки на спот пазара и разменяйки поверителна информация за клиенти, за да задействат стоп-лос поръчки и да извършват лимитирани поръчки.
Споразуменията трябва да бъдат одобрени от съдията на щата Лорна Шофийлд преди да влязат в сила.
Другите банки, които остават обвиняеми, са Standard Chartered Plc, Societe Generale SA, Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd., RBC Capital Markets, Deutsche Bank AG, Credit Suisse Group AG и Morgan Stanley.


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Белград илюстрира най-големия страх на ЕС - кандидат, който не иска да се промени
Температурите стигат до 30° днес
25 храни за добра хидратация в летните жеги
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома