Извършителите на терористичния акт в Барселона първоначално планирали атаки на три многолюдни места в града, като една от мишените е трябвало да бъде катедралата „Саграда фамилия“ (Светото семейство), пише днес в. „Еспаньол“.
По информация на изданието терористите щели да заложат експлозиви до катедралата и на бул. „Рамбла“. Третата избрана точка не е известна, но се предполага, че е било градското пристанище.
Вестникът отбелязва, че вероятно плановете им били осуетени от взрива в къща в Алканар (Каталуния) – предполагаемо скривалище на терористите.
След това те били принудени да сменят тактиката и вместо да взривяват, извършили нападение с микробус на „Рамбла“.
Междувременно беше съобщено, че още един автомобил, използван от атентаторите, е бил открит в Испания, съобщи bTV.
Става въпрос за бяло „Рено Канго“. Предполага се, че автомобилът е бил взет под наем от мароканеца Юнес Абуякуб. Именно той в четвъртък е наел и белия микробус, който бе намерен изоставен в град Вик.
По-рано се съобщаваше, че властите на Испания са информирали френските си колеги, че колата „Рено Канго“ може да е прекосила границата и затова в издирването се включи и френската полиция.
Засега са идентифицирани официално седем от 14-те жертви на двете нападения в Каталуния – това в Барселона и това в курорта Камбрилс, предаде АП.
На 17 август микробус се вряза в множеството на ул. „Рамбла“ в Барселона, в резултат на което бяха убити 13 души.
Отговорност за атаката пое терористична групировка ИДИЛ.


Илин Димитров: Промени в Закона за туризма ще задължат общините да насочват туристическия данък към събития, транспорт и инфраструктура
Енергийният министър: Възможно е ново намаляване на мощността на АЕЦ „Козлодуй“
МОН: Зрелостниците избираха между „Молитва“ на Атанас Далчев и есе за Границите на свободата
Украйна санкционира „Маша и Мечока“
КЗК установи картел при обществени поръчки за строителна техника
Оператор на дронове: От хоби към инженерна професия
Автомобилният сектор у нас: Между китайските инвестиции и проблемите в Германия
CXMT и AI хардуерът повеждат седмицата на китайските корпоративни отчети
Новините в развитие
Китай подготвя нови фискални мерки за стимулиране на икономиката
Популярна верига супермаркети ограничи достъпа на електромобили
Geely ще връща услугата, като помага на европейците да правят автомобили
Разцепена на две Tesla Model X е изложена на търг
Китайското AUDI вече се продава в Европа
Италиански град забрани велосипедите
Ало, "Топлофикация-София", имаме ли връзка или гаврата ще продължи?
Пулев към американския бизнес: Вратата на България е отворена
Размяна на обвинения: Прокуратурата отвърнна на Демерджиев
Генсекът на БОК: Стефка Костадинова с фрапиращи разходи, включително полет до Бали
Шестима пострадаха при катастрофа край Горно Сахране