Турската газова компания Botas е завела иск пред международен арбитраж срещу „Газпром”, оспорвайки цената на природния газ, предаде руската информационна агенция ТАСС.
За подадената жалба е съобщило Министерството на енергетиката и природните ресурси на Турция. Жалбоподател е държавната газова компания, а основанието за внасянето на иска е записано в договора за доставка на газ, подписан между двете страни на 29 декември 2014 година.
През 2014 година Botas е поискала писмено от „Газпром Експорт” намаление на цената на природния газ, уточняват от компанията.
„В резултат от преговорите беше постигната договореност за намаляване на цените и размера на отстъпката, която започна да действа от 29 декември 2014 година. До изтичане на шестмесечния срока на разглежданото споразумение - 29 юни 2015 година, Botas не се е обърнала към арбитраж за преразглеждане на цените. Необходимите документи, в които бяха сключени постигнатите по-рано договорености, така и не бяха подписани”, се казва още в изявление на турската компания.
На 31 юли руският енергиен министър Александър Новак посочи, че „Газпром” и Botas са постигнали споразумение за отстъпка в цената на природния газ от 10,25 на сто. Той обаче призна, че никакви договори за тази отстъпка не са подписани.
Руските медии от месеци коментират, че липсата на договорки за цената на природния газ и основно за намалението, което да ползва турската страна, спират развитието на „Турски поток”.
Днес представител на „Газпром” Сергей Куприянов е потвърдил, че в договора с Botas е предвидена възможността компанията да се обърне към арбитраж, за да оспори цената на природния газ. Искът на Турция е подаден на 26 октомври.


Как правителството ще стимулира туризма у нас?
Учени разработиха нов метод за откриване на извънземен живот
124 хил. млади българи бездействат: България е над средното ниво за ЕС
Поколението Z възприема изкуствения интелект като приятел, сочи проучване
НАТО: Алиансът е готов да защити съюзниците си при атака от Иран
Българската електроиндустрия губи позиции заради конкуренцията от Китай
Как Китай изгради чип екосистема, способна да оцелее без Запада
Могат ли първичните избори в Аляска да определят мнозинството в Сената?
Емисиите на облигации в Европа се завръщат с рекорден темп след ваканцията
Хол от Revolution за инвестициите във военния сектор
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Тревога: Милиони автомобили рискуват да се самозапалят, докато са паркирани
Половината нови коли с безключов достъп се крадат за секунди
Китайска гума значително намалява разхода на гориво
Хейдън Пенетиър била с патерици преди смъртта си
Самолетоносачите на САЩ: "Плаващ затвор", където леглата се превръщат в ковчези, а небето рядко се вижда
Изкуственият интелект променя биологичните оръжия: Светът не е готов за новата заплаха
38 случая и четири жертви на западнонилската треска в Северна Македония
Намериха обгорено тяло във френско лозе, смята се, че е на TikTok инфлуенсърка
преди 10 години ..Горанов и Борисов са руски шпиони, нали? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Горката Русия.Отвсякъде е заобиколена от бясни акули с икономически претенции.Господ им върна на руснаците заплатата за гадните номера, с които ни заробват толкова много години.Дано обаче не и писне на русията та да извика серьожа със шашките за да почне да поразрежда акулите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Така се прави, не със сладки приказки през медиите...! отговор Сигнализирай за неуместен коментар