През тази година България трябва да усвои над 4,5 млрд. лева европейски пари от стария програмен период (2007-2013 г.), за да не изгуби средства. Това съобщи вицепремиерът Томислав Дончев по време на Деветата годишна среща на бизнеса с правителството.
Дончев припомни, че през тази година се планира да бъдат отворени схеми на стойност около 6,8 млрд. лева от новите оперативни програми. Плащанията през тази година за сметка на новия програмен период (2014-2020 г.) се очаква да достигнат около 1,1 млрд. лева, допълни той. Така по думите му 2015 г. се очертава да е най-силната от гледна точка на работата с европари от началото на членството на България в Европейския съюз (ЕС).
Вицепремиерът припомни, че Европейската комисия вече одобри две оперативни програми за новия програмен период. Очакванията му са по-голямата част от останалите оперативни програми да бъдат одобрени до март.
Дончев подчерта, че страната ни има нужда от радикални реформи в ключови сектори, които не само да доведат до оптимизиране на разходите, но и да спомогнат за подобряването на качеството на доставяните услуги.
Сред ключовите предизвикателства Томислав Дончев нареди реформата на правораздавателната и на енергийната системи. Приоритет по думите му е балансирането на енергийната система. Той допълни също така, че и правителството, и регулаторните органи трябва „да изчерпят всички шансове да държат цената на енергийните ресурси ниска”, за да постигне икономиката ни по-добра конкурентоспособност.
Същевременно Дончев посочи, че високата цена на енергийните носители, особено в сравнение с тази в САЩ, би трябвало да стимулира индустрията да стане по-енергийно ефективна.
Томислав Дончев коментира още, че темата „приватизация” отново ще бъде отворена през годината, тъй като тя дава шанс за „привличане на инвестиции и създаване на нови екосистеми от бизнеси в България”.
Що се отнася до административната реформа, вицепремиерът посочи, че има пряка връзка между силата на институциите в една държава и богатството й. Той подчерта, че „механизмите за възстановяването на доверието не можем да ги търсим в учебника по етика за 10-ти клас”, както и че е необходимо да бъдат изградени силни институции, които сами да спазват правилата, които създават.
Дончев допълни, че липсата на доверие в ефективността и справедливостта на институциите е следствие от корупцията и злоупотребата с власт. „Това, което крепи обществото и политическата система, не са обезателно нормите, а доверието, усещането, убеждението, че този от другата страна би действал по общоприети правила”, каза Дончев.
Той заключи, че усещането за липса на справедливост и доверие нараства многократно и така се създава обществена и икономическа среда, в в която никой не би искал да живее и да прави бизнес.
Дончев посочи, че ролята на политиците в процеса по възстановяване на доверието е ключова. „Няма нищо по-деморализиращо от това да не спазваш правилата, които сам създаваш”, заключи той.


Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Варна бе домакин на Държавното първенство по стрелба с лък за незрящи
Обменът на левове в евро от 1 юли: Ако банките и пощите въведат такси, трябва да ги обявят предварително
Наблюдаваме Ягодова луна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 4
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 3
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Украйна разполага тежки роботизирани камиони на фронтовата линия
Киев напредва в технологичната надпревара с Русия чрез AI и сателитни системи
Тристранката обсъди бюджетите за 2026 г., пълно съгласие няма
Любовта им няма край: Дуа Липа и Калъм Търнър с поредното романтично бягство
преди 11 години Ще откраднат каквото могат. Пардон, усвоят - ***, намерил кой да говори за доверие! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години 4.5 милиарда за една година И как ще стане това г-н Дончев? отговор Сигнализирай за неуместен коментар