Министерството на здравеопазването подготвя рамково споразумение за доставка на ваксини за следващите три години. Това заяви служебният здравен министър Мирослав Ненков при изслушването си в парламента по повод проблемите с изпълнението на задължителния имунизационен календар.
Споразумението предвижда производителят, който спечели обществената поръчка, да осигурява ваксини за следващите три години, съобщи БТА.
"В това рамково споразумение ще запишем какво ще ни трябва в следващите три години като брой ваксини, така че да не бъдат така изненадани производителите и да имат готовност", поясни Ненков.
Той призна за проблем с поставянето на наличната четиривалентна ваксина. Министърът каза, че общопрактикуващите лекари по някаква причина отказват да ваксинират децата с нея. По думите му 47,59% са обхванатите деца през периода юли-септември, което е твърде нисък процент в сравнение на предишните месеци, когато са ваксинирани около 87-90 на сто.
Министърът определи проблема като организационен - има налични четиривалентни ваксини, които могат да бъдат правени на новородените деца, но има отказ от лекарите да ги поставят. Вече има глобени лекари, защото са отказали да ваксинират деца с четиривалентна ваксина. Имаме проблем с реваксинацията на шестгодишните деца, което обаче търпи отлагане с месеци, каза още здравният министър.
За да няма проблеми в бъдеще, Ненков предлага в разпоредбите за имунизационния календар да се запише срещу кои болести се ваксинират децата и да не се уточнява с какъв вид ваксина ще се ваксинират.
Междувременно вчера здравното ведомство пусна нова обществена поръчка за шествалентна ваксина по Закона за обществените поръчка като договаряне без обявление.
За участие в нея са поканени всички доставчици на шествалентната ваксина – „ГлаксоСмитКлайн“ в качеството му на доставчик, „Соломед“ (представител на производителя "Санофи") и „Алвоген Фарма България“ (представител на производителя "ГлаксоСмитКлайн“).
Прогнозната стойност на поръчката е за 9,2 милиона лв. без ДДС.


Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Еврокомисар: Трудни дни за електроснабдяването в Европа
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Как се държат емоционално зрелите мъже?
485 евро на турист: ето за какво харчат парите си почиващите в Гърция
Русия срещу НАТО: защо сценарият за руска атака срещу Европа е малко вероятен
Голям пожар избухна край Розино и Кърнаре, огънят застрашава гора