20 млн. лева допълнителни средства за средното образование, разпределени като бонуси за учителите, а не като фактическо увеличение на заплатите им. Такъв ангажимент пое министърът на финансите Владислав Горанов, след като участва в откриването на новата академична година в УНСС.
"Ще има повече пари за образование в следващия бюджет, но разработката на бюджета е на много ранен етап", заяви още министърът, цитиран от БТА.
На въпрос ще има ли увеличение на учителските заплати, министър Горанов отговори, че е поет ангажимент да се осигурят допълнително средства за стандартите за средното образование - в размер на 20 милиона лева до края на годината.
"Моето лично мнение е, че е по-добре да бъдат използвани като целеви бонуси, за да не предрешават бюджета за следващата година. Съвсем скоро ще има окончателно решение по този въпрос, но това, което смятам аз да предложа, е това решение", заяви министърът.
Той допълни, че е естествено, че всички преподаватели и синдикати, и всички изкушени от темата искат още от началото на новата учебна година да се получи едно сериозно увеличение.
"Повярвайте, аз също го искам, но ние боравим с реални числа. Знае се, че бюджетът, макар и в доста по-добро състояние в приходната част, все още е на дефицит, като годишен разчет. Затова трябва много внимателно да определяме решенията, от които ще зависи бюджетът за 2016 г.", заяви министър Горанов.
Вероятно ще има пари и за коледни надбавки на пенсионерите, каза още министърът.
Преди началото на учебната година председателят на Синдиката на българските учители Янка Такева обяви, че парите, които правителството ще отпусне, ще стигнат за увеличение от 1 октомври на възнагражденията на всички работещи в системата на средното образованието - учители и непедагогически персонал. Тя коментира, че средното увеличение на заплатите ще бъде около 8 на сто.
От своя страна министърът на образованието Тодор Танев уточни, че става въпрос за нарастване на заплатите средно с около 60-80 лева.
Миналата есен възнагражденията на учителите бяха повишени средно с 5 на сто.
Още новини за България четете в Dnes.bg


Полша намали наполовина жертвите на пътя за 5 години, докато България гони рекорди по смърт в ЕС
Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
2954 са вече жертвите след земетресенията във Венецуела
7 бюджетни идеи за освежаване на дома
Д-р Симидчиев: Проблемът в здравеопазването е управленски
3 цвята за жени над 40
Мондиал 26: С 3 гола за едно полувреме Мароко изхвърли Канада
преди 10 години като изобщо нямате намерение да им вдигате заплатите, да не бяхте давали обещания... и то 2 пъти.. резила щеше да е много по-малък.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години "но ние боравим с реални числа" Не се и съмняваме министър Горанов, те в УНСС до комплексни числа не стигат :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години ... ама друг път отговор Сигнализирай за неуместен коментар