Този месец на фондовата борса в Букурещ е планирано да стане факт дългоочакваното събитие за листването на държавния компенсационен фонд „Имоти“.
Според съобщение на фонда Румънската национална комисия за ценни книжа е одобрила проспекта на фонда, като листването е насрочено за 25 януари.
По информация на фонда той е създаден през 2005 г. от румънското правителство, за да компенсира лицата, „чиито активи бяха насилствено отчуждени от бившия комунистически режим“. По информация на мениджъра на фонда Franklin Templeton Investment Management Limited към 31 август 2010 г. неговата нетна стойност на активите бе 3,4 млрд. евро.
По листването на фонда работи консорцуим от брокери като Raiffeisen Capital Investment, в качеството си на водещ мениджър, заедно с BRD Groupe Societe Generale, ING Bank NV Amsterdam и юридическите консултанти Schoenherr si Asociatii SCA и White & Case, Pachiu SCA.
Листването на фонда бе най-очакваното събитие в началото на всяка една от предходните четири години, коментира румънското бизнес издание ZF.
Според него фондът ще „повиши видимостта на Букурещката борса“ в региона и ще застави пазарните участници като посредници, регулатори и инвеститори да се модернизират и да повишат качеството на услугата си.
Наред с това листването ще има и количествен ефект върху борсата като повишена капитализация, фрий-флоут и стойност на сделките. Той ще привлече и повече местни и чуждестранни инвеститори.
След международен търг, проведен през 2008 г., управлението на фонда бе поверено на американската компания за инвестиционен мениджмънт Franklin Templeton Investment Management Limited, която управлява активи на обща стойност 642 млрд. долара.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна
Евродепутат: Управляващите използват работещите българи като "дойна крава"
Ирина Шейк пак събра всички погледи
САЩ създава нова ударна сила с дронове в Близкия изток
Икономист: Младото поколение не иска да бъде управлявано