IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Институтът по океанология ще изследва с подводен робот морското дъно

През 2017 г. продължава работата по определяне на рибните запаси

10:53 | 20.12.16 г.
<p>
	<em>Снимка: Пламен Гутинов, агенция &quot;Черно море&quot;</em></p>

Снимка: Пламен Гутинов, агенция "Черно море"

Институтът по океанология ще изследва с подводен робот морското дъно, съобщи пред агенция „Черно море“ изпълняващият длъжността директор на научното звено проф. д-р Веселин Пейчев.

Дистанционно управляемият апарат е разработка на докторанта инж. Константин Щерев. „Това е подводен робот (Sea Turtle), който се спуска с кабел от кораба и може да заснема морското дъно с камера. Дори да се натъкне на останки от кораби, най-много да загубим апарата, но няма да има опасност за хората. Към подводния апарат могат да бъдат инсталирани допълнителни устройства и датчици“, казва д-р Веселин Пейчев.

Догодина Институтът ще работи и по започнали вече проекти – учените водят преговори за ново годишно споразумение с Министерството на околната среда и водите за мониторинг на водите на Черно море. 

Продължават задачите им, възложени от Изпълнителната агенция "Рибарство и аквакултури", за определяне на запасите от риба - трицона, барбуна и акула. 

Като цяло се планира да бъдат увеличени подводните спускания по проект за подводна археология. Заедно с Шуменския университет и Варненския свободен университет ”Черноризец Храбър” Институтът ще кандидатства за финансиране по оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” за създаването на Център за компетентност.

Изследователите подготвят и проект за строителство и оборудване на нов научноизследователски кораб, който ще струва около 40-60 млн. лв.

Корабът „Академик”, с който разполагат, въпреки че ще бъде ремонтиран, ще може да плава още десетина години.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:37 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

Финанси виж още