Ръстът на потребителските цени в 18-те страни от еврозоната отчете минимално ускорение през октомври в сравнение с предходния месец, изпращайки пореден негативен сигнал за европейските инвеститори, централни банкери и политици.
Годишната инфлация на потребителските цени във валутния блок се е ускорила до 0,4% през десетия месец на годината според данните на европейската статистическа служба Евростат. През септември цените отчетоха ръст от 0,3%, припомня WBP Online.
Същевременно, изключвайки енергията, храните, алкохола и тютюневите изделия, основните потребителските цени са нараснали с 0,7% през октомври в сравнение с покачването от 0,8% през септември.
По този начин базисната инфлация остава под прага от 1%, определен от президента на Европейската централна банка ЕЦБ Марио Драги като "опасна зона" в последните 12 месеца. Равнището остава и далеч под 2%, което е заложеното от институцията целево равнище.
Междувременно ниската дефлация се превръща в реалност за много европейски страни, в това число и за България, като спадове се отчитат при цените на стоките, но за момента не и в сферата на услугите.
Причините се обясняват със слабостта на икономиките. Много страни се върнаха обратно към рецесията. Сигнал за това може да намерим и в намаляващите цени на вноса, предизвикани отчасти от поевтиняването на петрола, но също така и от слабото търсене. Наложената от Русия забрана за внос на храни от ЕС също влияе върху пазарните стойности, задържайки голяма част от продукцията в рамките на съюза и по този начин увеличавайки значително конкуренцията.
Непосредствено след оповестяването на данните едно евро се разменя за 1,2565 долара.


В България неравенството расте след края на трудовия път: разликата в заплатите е 12%, а при пенсиите – 19.4%
Анатомия на дигиталната ера: Как смартфоните променят човешкото тяло и гръбначния стълб
България с най-силен ръст на производството в сектора на услугите в ЕС
Десетки свободни работни места за учители във Варна, кои са най-търсени
Проф. Георги Вълчев: Имаме проблем с учебниците, учениците не ги разбират
Кен Бърнс: Историята на Америка има значение във времена на разделение
Панета: Много е важно САЩ да има силни отношения с Турция
Панета: Не знам дали Путин може да издържи още
Панета: Войната в Украйна влезе в критичен етап
Панета: САЩ би трябвало да увеличават силите си в Европа
Стандартно BMW M2 победи екстремното M2 CS на „Нюрбургринг“
Руснаци направиха алтернатор, задвижван от изгорели газове
Как работи хиперболичното въздушно окачване
Черната кола харчи повече – ето защо
800 000 км без DPF и АdBlue - този стар дизелов VW Golf все още се движи
България дължи по договора с "Боташ" 360 млн. долара
Китайските зодии, които влизат в могъщата си ера
Джулия Робъртс и Дани Модър са все така неразделни след 24 години брак
Левски стартира в Шампионската лига с равенство срещу Борац
Ковчегът на Али Хаменей пристигна в свещения град Наджаф