В Швейцария са най-щастливите хора в света, показва ново проучване за 2014 г., публикувано в четвъртък.
В годишния доклад World Happiness, който измерва щастието и благополучието в 158 държави, централноевропейската страна е следвана от Исландия, Дания, Норвегия и Канада.
Проучването, проведено от Sustainable Development Solutions Network (SDSN), показва, че най-нещастните хора живеят в Того, Бурунди, Сирия, Бенин и Руанда.
"Този доклад дава доказателства за това как да се постигне обществено благосъстояние. Не става дума само за пари, но и за справедливост, честност, доверие и добро здраве", отбелязва Джефри Сакс, директор на Института за Земята към Колумбийския университет в Ню Йорк, където бе представен докладът.
Проучването, което за първи път бе представено през 2012 г., разглежда такива фактори, като здравословната продължителност на живота, наличието на системи за социална подкрепа, свободата на правене на избор и брутния вътрешен продукт (БВП) на глава от населението, предава Ройтерс.
За първи път изследователите се похвалиха, че разполагат и с данни по пол, възраст и региони. Те установили, че средните оценки на жените за щастието им са били малко по-високи от тези на мъжете, и че младите хора в световен мащаб са по-щастливи, отколкото по-възрастните хора.
Девет от първите десет страни тази година бяха на върха и в предходното проучване. През 2013 г. Дания заемаше първото място.
Промените в това как хората оценяват живота си от 2005 г. насам показват влиянието на световната финансова криза върху националното щастие. Гърция например, която бе силно засегната от икономическата рецесия, отчете значителен спад в щастието на своя народ.
Белязаният от политически и граждански вълнения Египет също отбеляза спад на щастието. Италия пък постепенно пропадна чак до номер 50 в класацията.
"От 125 държави с налични данни е имало 53 страни със значителни подобрения, 41 със значително влошаване и 36 без съществена промяна", се казва в доклада.


Двама младши съдии встъпиха в длъжност в Окръжен съд-Варна
Условна присъда за строителен работник, причинил телесна повреда на свой колега
Оливър Лангуа-Рос срещу Майлс Симсон: само един продължава напред
От днес влизат в сила новите цени на тока и парното
Разкриха кражба на мотор в Белослав
Судан е в най-тежката хуманитарна криза в света, а войната се подхранва отвън
Световното по футбол може да даде тласък на британската икономика
Джим О’Нийл за британския план на Бърнам
Акциите на компании за кол центрове се сриват заради AI
Мичъл: Таксите за Ормуз трябва да се изяснят в преговорите САЩ-Иран, част 2
Audi A4 получава нова платформа и физически бутони
Какво представляват аеродинамичните завеси в автомобила
BMW M4 CSL се превърна в суперкола с 922 коня
Опасен пропуск в съвременните коли убива над 400 души годишно
През 2026 все още се правят коли с 6-цилиндров мотор с карбуратор и 500 к.с.
Контрера: Спешна редорма на “Топлофикация София“ и прехвърляне
Лихвите в България по кредитите все още са едни от най-ниските в Еврозоната
Захарова: Украйна трябва да изтегли войските си от Донбас, ако иска уреждане на конфликта
Обвиненият за катастрофата на АМ "Тракия" с три жертви, обжалва задържането си
Демерджиев: Създали сме организации по превенция на летните пожари
преди 11 години Че то щастието може ли да се "измерва"? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години най-щастливите хора в света са тези които го слагат на писателите в инвестора на майките им в човката .... :)) *** и *** нещастни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години най-щастливите хора в света са тези които го слагат на писателите в инвестора на майките им в човката .... :)) *** и *** нещастни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години най-щастливите хора в света са тези които го слагат на писателите в инвестора на майките им в човката .... :)) *** и *** нещастни отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години aaaa сетих се, няма коментари, няма надник от Волен. Е... давай тогава, прав си да се сърдиш отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Точно твоите няма да ми липсват :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Веднъж един швейцарец се пошегува с доста черен хумор по въпроса и каза, че е така, защото нещастните се самоубиват и остават само щастливите отговор Сигнализирай за неуместен коментар